Uzaktan eğitime ekolojik bir yaklaşım: Sürdürülebilir uzaktan bilgisayar mühendisliği eğitimi ekosistemi önerisi
An ecological approach to distance education; Sustainable distance computer engineering education ecosystem
- Tez No: 320328
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLSÜN EBY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uzaktan Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Nitel bir durum çalışması olan bu araştırma, sürdürülebilir uzaktan eğitimi ekosisteminin tanımlandığı ve uzaktan bilgisayar mühendisliği eğitimi odağında atık kavramının çözümlendiği bir tasarım önerisi belirlemeyi amaçlamaktadır. Uzaktan eğitim sistemi ekolojisini ele alan çalışmalarda sistemin unsurları ve birbirleri ile ilişkilerini tanımlayan yaklaşımlar yer almakta, sürdürülebilirlik kavramının da bu ilişkilerin etkili yürütülmesi boyutunda tartışıldığı görülmektedir. Sürdürülebilirlik kavramının temellerinden biri olan atık yönetimi ise bu alanda henüz yeterince tartışılmamıştır. Bu çerçevede bu çalışma; (1) uzaktan eğitim ekosistemin girdi, çıktı ve denge unsurları tanımlanması, (2) denge ilişkilerinin çözümlemesi, (3) atık unsurların belirlenmesi, (4) atıkların azaltılması ve yok edilmesi hedefi doğrultusunda uzaktan eğitim ürün ve hizmetlerinin yaşam döngülerinin incelenmesi ve (5) uzaktan bilgisayar mühendisliği eğitimi odağında sürdürülebilir bir ekosistem oluşturmaya yönelik önerilerin belirlenmesi basamaklarından oluşmaktadır. Bilgisayar mühendisliği, yaşadığımız bilişim çağı çerçevesinde insanlık yararına ürün ve hizmetler ortaya koyma amacını sürdürülebilirlik ilkeleri ve etik kurallarla gerçekleştirme alanı olan mühendisliğin lokomotifi olarak görülmektedir, bu nedenle bu çalışmanın odağında yer almaktadır. Çalışma sonucunda ortaya konan sürdürülebilir tasarım önerilerinin Uzaktan Bilgisayar Mühendisliği Lisans Eğitimi sürecinin tasarlanmasında ve yürütülmesinde yol gösterici nitelikte olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This qualitative study aims to define a sustainable distance computer science education design model based on the analysis of waste within the framework of distance education ecosystem. Studies investigating distance education system through an ecological perspective underline the importance of sustainability in terms of managing system component interactions effectively and impose the necessity of designing reusable learning objects. One of the basic arguments of sustainability and sustainable development is designing products and services through wasteless processes similar to natural systems. In terms of the design of distance education systems, waste is a concept which has not yet been discussed and therefore is perceived as an important research area. Studying distance education system through an ecological perspective and focusing on waste, this study encompasses: (1) inputs, outputs and balance constituents of distance education ecosystem, (2) balance within the ecosystem, (3) waste in distance education ecosystem, (4) the life cycle of the products and services within the ecosystem and (5) a model proposal for designing a sustainable distance computer engineering education ecosystem. Computer Engineering has been denoted as the engine of engineering -the construction of products and services to the uses of humankind by optimum conversion of the resources of nature, within ethical rules and sustainability- and thus forms the focus of this study. It is believed that the proposed model would be supportive for designing a sustainable distance computer science education ecosystem.