Futbol ve milliyetçilik: Türk Milli Takımı'nın katıldığı Dünya Kupaları'nın Hürriyet gazetesi üzerinden çözümlenmesi
Football and nationalism: Analyse of World Cups that Turkish National Team participate ın over Hürriyet
- Tez No: 320336
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN ATILGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu yüksek lisans tezi, dünyada ve Türkiye'de futbol ve milliyetçilik olgularının birlikteliğini ve Türkiye milli futbol takımının katılma hakkı elde ettiği 1950, 1954 ve 2002 Dünya Kupalarını Hürriyet gazetesi üzerinden incelemektedir. İlkel top oyunlarından bugünün modern futboluna kadar gelen süreçte futbola sadece bir oyun olmanın çok ötesinde anlamlar yüklenmiştir. Futbolun dünyada milliyetçilik olgusuyla birleşimi özellikle uluslararası maçların oynanmaya başlamasından sonra olmuştur. Böylece futbol, iktidarların ellerinde milliyetçi amaçların nesnesi olmuştur. Türkiye'de ise, futbolun tarihiyle Türk milli kimliğinin oluşum tarihi paralel seyretmiştir. Bu tezde de, Hürriyet'in, 1950, 1954 ve 2002 Dünya Kupalarında milli takım haberlerinin sunumundaki milliyetçi söylemleri çözümlenmeye çalışılmış ve Türkiye'de futbol üzerinden gerçekleştirilen milliyetçi söylemlerin üretilmesinde basının yadsınamaz rolü vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This master thesis analyzes the articulation of football and nationalism phenomena, and also the nationalist discourse in 1950, 1954 and 2002 World Cups which Turkey had qualified, by taking related news in Hürriyet as a reference. In the passing process, from the primitive ball games to today?s modern football, it has been assigned different meanings to football, beyond being a game. Football has associated with the phenomena of nationalism in the world, especially after the begining of international matches. Thus, football has become to be an object at the hands of political powers for nationalist purposes. In Turkey, the history of football has shown a parallelism with the formation of Turkish identity. In this thesis, during 1950, 1954 and 2002 World Cups Hurriyet?s nationalist discourse on the presentation of Turkish national football team news? is tried to be analysed and media?s undeniable role on producing nationalist discourses over football is emphasized.