Türk ve İngiliz basınında holiganizm üzerine karşılaştırmalı bir çözümleme: Galatasaray - Leeds ,United futbol karşılaşması örnek olayı
  1. Tez No: 159562
  2. Yazar: SEVGİ BAYKALDI
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NAZİFE GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
166 ÖZET Kültürel çalışmalar kapsamında“Türk ve İngiliz Basınında Holiganizm Üzerine Karşılaştırmalı Bir Çözümleme: Galatasaray-Leeds United Futbol Karşılaşması Örnek Olayı”adlı yüksek lisans tezi, Giriş; ; I. Bölüm: Kültürel Çalışmalar Üzerine; II. Bölüm: Popüler Kültür/Yüksek Kültür/Kitle Kültürü Üzerine; III. Bölüm: Futbol ve Kültürü; IV. Bölüm İçerik Analizi ana başlıkları altında toplanmıştır. Giriş bölümünde tezin amacı belirtilerek genel ve özel varsayımlar kurulmuştur. Çalışmayı yönlendiren genel varsayım şudur: Popüler kültür ürünleri ile toplumsal ve kültürel yaşam arasında yakın bir ilişki vardır. Buna göre toplumsal ve kültürel yaşamın çeşitli yönleri, popüler kültür ürünleri ile temsil edilir. I. Bölümde kültür ve kültürel çalışma kavramları açıklanmış, çeşitli yazar ve araştırmacıların görüşleri verilmiş ve kültürel çalışmaların tarihçesi, kapsamı, gelişimi ve diğer disiplinlerle ilişkileri anlatılmıştır. II. Bölümde popüler kültür, yüksek kültür ve kitle kültürü kavramları, bunlarla ilgili çeşitli yabancı ve yerli yazar ve araştırmacıların görüşleri ve eleştirileri verilmiştir. III. Bölümde futbol ve futbol kültürü; futbol ile şiddet ilişkisi; taraftarlık- fanatizm - holiganizm, milliyetçilik - ırkçılık - şovenizm siyaset kavramları ve bunların futbol ile ilişkileri; futboldaki şiddet olgusunun sosyo-ekonomik, psikolojik ve medyatik etkileri ele alınmıştır. IV. Bölümde, Galatasaray-Leeds United futbol maçı örnek olay olarak alınmış; sağ, merkez ve sol taraflı üç İngiliz gazetesi(The Independent, The Sunday Times, The Guardian) ve üç Türk gazetesi (Türkiye, Milliyet, Cumhuriyet) seçilmiş; bu gazetelerde maçla ilgili çıkan haberler taranmış ve167 ırkçılık, milliyetçilik, şiddet, taraftarlık ve holiganizm başlıkları altında içerik analizine tabi tutulmuştur. Varılan sonuçlar tablolar halinde gösterilmiştir. Elde edilen sonuçlar, başlangıçta belirtilen genel ve özel varsayımları desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
168 ABSTRACT Within the scope of cultural studies, the graduate thesis“A Comparative Analysis of Hooliganism in the Turkish and British Media: A Case Study of Galatasaray-Leeds United Football Match”is arranged under the main headings of Introduction; Part I: Cultural Studies; Part II: Popular Culture/High Culture/ Mass Culture; Part III: Football and Its Culture; Part IV: Content Analysis. The introduction states the purpose of the thesis and establishes the general and special assumptions. The general assumption which directs the thesis is that, there is a close relation between popular culture products and social-cultural life. Accordingly, various aspects of the social-cultural life are represented by popular culture products. Part I. explains culture and cultural studies, discusses the views of various authors and researchers and tells about the history, scope, development and relation of cultural studies with other disciplines. Part II. discusses the concepts of popular culture, high culture, mass culture; the views of various domestic and foreign authors and researchers on these concepts. Part III. handles the football and its culture; relation between football and violence; partisanship - fanaticism - hooliganism - nationalism - racism- chauvinism, politics and their relations with football; socio-economical, psychological and mediatic effects of violence on football. Part IV. takes the Galatasaray - Leeds United football match as a case study; selects three British newspapers ((The Independent, The Sunday Times, The Guardian) and three Turkish newspapers (Türkiye, Milliyet, Cumhuriyet) with right, central and left tendency; scans the news related with169 the match; analyzes them for content under the headings of racism, nationalism, violence, partisanship, and hooliganism. The results are given in tables. The results support the general and special assumptions given at the beginning.