Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk yıllarında futbol ve milli kimliğin inşası açısından ideolojik işlevleri: Ulusal basında futbol haberlerinde milliyetçi söylemler
Football and its ideological functions during the first years of the modern Turkish Republic: Nationalist discourses in the football news on the national press
  1. Tez No: 815307
  2. Yazar: ÖMER ONUR ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLRUBA ÇATALBAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 288
Özet
Futbol, 19. yüzyılın ortalarında İngiltere'de modern bir spor olarak ortaya çıkmasından kısa bir süre sonra dünyaya yayılmaya ve en popüler spor türlerinin de başında gelmeye başlamıştır. Aynı yüzyılın sonlarında Osmanlı İmparatorluğu'nun, günümüzde Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde kalan topraklarında da ilk olarak İngilizler tarafından oynanan futbol, yine kısa süre içerisinde Türk halkının da ilgisini çekmeye başlamış ve 20. yüzyıl başlarında da sırasıyla birçok önemli Türk futbol kulübü kurulmuştur. Öte yandan milliyetçilik de 19. yüzyıl genelinde ve 20. yüzyılın ilk yarısında dünya çapında yükselişte olan bir ideolojidir. Osmanlı İmparatorluğu'nun yıkılmak üzere olduğu dönem ve 1923'te Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşu esnasında da milliyetçilik, dönemin siyasilerinin belki de en çok etkisi altında kaldıkları ideoloji konumundadır. Mevcut çalışma, yeni kurulan Türkiye Cumhuriyeti'nin 1930'ların sonuna kadar olan süreçte kendi milli kimliğini oluşturma çabalarının, milli futbol takımının çıktığı maçlarda nasıl semboller üzerinden yansıtıldığını ve bunların, dönemin üç önemli gazetesi olan Akşam, Cumhuriyet ve Vakit gazetelerinin haber sütunlarında nasıl ele alındıklarını incelemektedir.
Özet (Çeviri)
Football, shortly after it emerged as a modern sport in England in the middle of the 19th century, has begun to spread around the world and turned out to be the most popular of all types of sports. At the end of the same century, football was played for the first time by the Englishmen on the Ottoman soils, which are now bordered by the Republic of Turkey, and again in a short while it started to attract the interest of the Turkish people, hence many important Turkish football clubs were established in the beginning of the 20th century, one after another. Meanwhile, nationalism is an ideology that is on the rise worldwide for the most of the 19th century and the first half of the 20th century. During the period when the Ottoman Empire collapes and the modern Turkish Republic was finally established in 1923, nationalism was perhaps the ideology that was the most influential on politicians of that period. The current study focuses on how the efforts of the creation of a new national identity in the newly established Turkish Republic in the first half of the 20th century are reflected upon the symbols from the matches of the Turkish national football team and examines how these are discussed on the columns of three important newspapers of that period, namely Akşam, Cumhuriyet and Vakit.