Mevlana müzesinin insansız hava aracı ile modellenmesi
Modelling of Mevlana Museum with unmanned aerial vehicle
- Tez No: 539329
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT YAKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Geçmişten günümüze kadar pek çok medeniyet ve uygarlığa tanıklık etmiş tarihi ve kültürel mirasların korunması ve belgelenmesi oldukça önemlidir. Bu yapılar insanlık tarihinde kuşaklar arasında bağlantı kuran bir köprüdür. Bu yapılarda; ilgisizlik ve doğal afet gibi durumlardan kaynaklanan birtakım bozulma ve deformasyonlar meydana gelebilmektedir. Söz konusu eserlerde meydana gelen tahribat ve zararların aslına uygun bir biçimde restore edilmesi gerekmektedir. İnsansız hava aracı ile tarihi ve kültürel mirasın korunması esas alınarak elde edilecek bilgi ve belgeler bu amaç doğrultusunda kullanılacaktır. Bu çalışmada Konya İli, Karatay İlçesi'nde yer alan Mevlana Müzesi ele alınmıştır. Türkiye'de en çok ziyaret edilen müze olan Mevlana Müzesi bu tür deformasyonlara uğrama riski en fazla olan tarihi ve kültürel mirastır. Bu yüzden gelecek zamanda tek parsel ölçeğinde türbe ve müze binaları birbirinden ayrılması planlanmaktadır. Yapılan bu çalışmada meydana gelebilecek deformasyonlara yönelik yenileme çalışmalarının aslına uygun bir biçimde yapılması için gelecek nesillere bir kaynak olması hedeflenmektedir. İnsansız hava aracı ile bu çalışmanın planlama, arazi ve büro çalışmaları yapılmıştır. İnsansız hava aracı bu çalışmada bize klasik yöntemlere göre zaman ve maliyet açısından avantaj sağlamıştır. Tarihi ve kültürel mirasa ait üç boyutlu model ve ortofoto harita elde edilerek çalışma tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The preservation and documentation of historical and cultural heritages that have witnessed many civilizations and civilizations from the past to the present day are very important. These structures are a bridge linking generations in human history. In this structure; irregularities and natural disasters caused by a number of distortions and deformations can occur. Damage and damage to the works must be restored in a proper way. Unmanned aerial vehicles and information and documents obtained based on the protection of historical and cultural heritage will be used for this purpose. In this study, Mevlana Museum located in Karatay District of Konya was discussed. The most visited museum, the Mevlana Museum, the risk of incurring such deformation has the most historical and cultural heritage in Turkey. Therefore, it is planned to separate the tombs and museum buildings from each other at the next parcel scale. It is aimed to be a source for future generations in order to make the renewal works for the deformations that can be made in this work done in a proper way. Unmanned aerial vehicles were used for planning, land and office work. The unmanned aerial vehicle gives us an advantage in terms of time and cost in comparison with classical methods. Tarihi ve kültürel mirasa ait hava fotoğrafları, ölçeklendirilmiş sayısal model ve üç boyutlu animasyon modeli sunularak tamamlanmıştır. A three-dimensional model and an orthophoto map of the historical and cultural heritage were obtained and the study was completed.