The new warring states era: Reviving of Legalism in China
Yeni savaşan devletler dönemi: Çin'de Legalısm'in canlandırılması
- Tez No: 838926
- Danışmanlar: PROF. DR. ERİK RİNGMAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
- Enstitü: Medeniyetler İttifakı Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medeniyet Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 375
Özet
Çin'i Konfüçyüsçü bir bakış açısıyla açıklama girişimi ve Çin'in ekonomik refahı ile daha demokratik ve liberal olacağı varsayımı görünüşte yanlış çıkmıştır. Çin, GSYİH'de ikinci ve orta sınıf sayısında birinci olmasına rağmen, hala demokratik değil ve Xi Jinping'in otokratik tarzı, Konfüçyüs'ün savunduğu yönetim anlayışıyla çelişmektedir. Bu nedenle Çin araştırmalarında tarihsel olarak ilerici yaklaşımlar uygulayan ve Konfüçyüsçülüğü Çin siyasi kültürünün merkezine yerleştiren akademik klişelerin gözden geçirilmesi gerekiyor gibi görünüyor. Bu amaçla, bu tez, tarihsel yaklaşımın Çin araştırması için neden daha uygun olduğu ve Çin'in Xi Jinping liderliğinde nasıl bir yönetim tarzı uygulamaya çalıştığı gibi iki özel soruyu yanıtlamaya çalışmaktadır. Bu çalışma, Çinli bilim adamları arasında metodoloji üzerine en son bilimsel tartışmaya ışık tutarak ve Hukukçu düşünce okulunun Çin idari kültürü üzerindeki etkisini inceleyerek, metodolojik olarak modernleşme yaklaşımından ziyade tarihsel siyasi yaklaşımın Çin'e uygulanması gerektiğini ileri sürüyor. Aynı şekilde Çin'in siyasi kültürü her zaman Konfüçyüs perspektifinden incelenmesinin yetersiz kalacağını, Hukukçu düşünce okulu da ciddiye alınması gerektiğinin altına çizmektedir. İkinci soruya gelince, bu çalışma, günümüzde Çin'in“Harika Çin kültürünü canlandırma”ulusal projesi kapsamında Han tarzı yönetim biçimini canlandırma yolunda olduğunu iddia etmektedir.
Özet (Çeviri)
An attempt to explain China from a Confucian perspective and the assumption that China would become more democratic and liberal with its economic prosperity has ostensibly proved to be wrong. Despite China being second in GDP and first in the middle-class number, it is still not democratic and Xi Jinping's autocratic style is at odds with the benevolent ruling method advocated by Confucius. It seems that academic stereotypes that apply historically progressive approaches in China studies and put Confucianism at the center of Chinese political culture need to be revised. To this end, this paper tries to answer two specific questions which are why the historical approach is more appropriate for China study and what kind of governing style China trying to implement under the leadership of Xi Jinping. By shedding light on the most recent scholarly discussion on the methodology among Chinese scholars and examining the influence of the Legalist school of thought on the Chinese administrative culture, this study asserts that rather than the modernization approach, the historical political approach needs to apply to China studies methodologically and China's political culture should not always be studied from the Confucian perspective, but the Legalist school of thought also seriously takes into account. As to the second question, the present article claims that present-day China is on the way to reviving the Han style governing method under the national project“revitalizing the excellent Chinese culture”.