Paul Klee'nin sanatı: Tinsel dünyası ve resimlerinin oluşum mantığı-mamari kurgusu
The art of Paul Klee: his spiritual world and the creation idea and architectural construction of his paintings
  1. Tez No: 320428
  2. Yazar: VİLDAN ERTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLÜFER ÖNDİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Işık Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 231
Özet
Sanatta, büyük değişimlerin yaşandığı yirminci yüzyılın öncü sanatçılarından biri olan Ernst Paul Klee'yi, yaşamının ve sanatının öne çıkan özelliklerini aktararak tanıtmayı hedefleyen bu çalışmada, onun ?yapı oluşturan düşünce? kavramına ağırlık verilmiş, tüm yaratıcı eserlerinde egemen olan bu düşünce yapısı, mimarlık bağlamında irdelenmiştir.Çalışmada, sanatı ile ayrılmaz bir bütün olan yaşamı, tarihsel bir sıralama içinde, etkili olduğuna inanılan olaylar vurgulanarak ele alınmıştır. ?Sanatını Etkileyen Olgular? başlığı altında ele alınan bölümde ise, sanat anlayışını oluşturan en belirgin etkenlere, örneklemelerle değinilmiştir. Bunlar, dış kaynaklı değil, Klee'nin kendi kişiliğinden kaynaklanan, içsel olgulardır. Son bölümde ise sanat anlayışının temeli olan ?yapı oluşturan düşünce?yi besleyen mimarî olgu, genel olarak mimarlık ve resim ilişkisi, Bauhaus öncesi dünyada ve özellikle Avrupa'daki mimarî düşünce değişimleri ve Klee'nin Bauhaus dönemi incelenerek ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Ernst Paul Klee is one of the avangard artists of the twentieth century in which significant alterations are practised in art. It is intended to introduce the life and work of Klee by focusing on his dominant way of thinking in his creative work, the?constructive thinking?, in the context of architecture.His life which is inseparably in unity with his work, has been handled chronogically by putting emphasis on possibly effective events that took place during his life time. In the chapter headed as ?Effective Facts on His Art?, the most inspiring facts are examined by the help of examples from his works. These are not external facts, they are the facts that have developed due to his personality and that internalized by him. In the last chapter, architectural effect that feeds the ?constructive thinking? concept is analysed in accordance with a general comparision of architecture and painting, architectural thinking changes in the world, especially in Europe, before the time that Bauhaus was established and the Bauhaus period of Klee.