Alberto Giacometti ve Francis Bacon'in eserlerindeki mekan anlayışı
Alberto Giacometti and Francis Bacon's conception of environmet in his works of art
- Tez No: 320427
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLÜFER ÖNDİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Işık Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Bölümü
- Sayfa Sayısı: 341
Özet
Bu yüksek lisans tez çalışması ?mekan? olgusunu 20. yüzyılın iki büyük sanatçısı Alberto Giacometti ve Francis Bacon'ın mekan anlayışıyla incelemektedir. Figüratif sanat eğilimleri ile merkezinde insan görünümünü kapsayan mekan tasvirleriyle, sanatlarını ortaya koyan bu isimlerin mekan anlayışlarını; felsefi, sosyolojik ve sanat tarihsel anlamda etraflıca tanımlamak amaçlanmaktadır.Yapılan çalışma sonucunda her iki sanatçıda da varlık olarak insanın; savaş, yıkım, ölüm, değersizlik ve kötücüllük karşısında umut etme ve yeniden inşa etme bağlamında yaşamın anlam ve amacının özsel olarak sürekli diri tutabileceği gerçeği belirlenmiştir.Bu tez çalışmasında Alberto Giacometti ve Francis Bacon'ın çalışmalarının bir yüzyılın insan gerçeğinin, mekanda nasıl anlam bulduğu ve mekanla beraber birbirlerini nasıl etkileyip varettikleri incelenmiş son derece rafine bir şekilde hem kadim hem de güncel veriler elde edilmiştir.Gerçekliği mekan ile ilişkili olarak ele alan iki sanatçıda da mekan ve insan ilişkisi birbirlerini içeren ve etkileyen unsurlar olarak gözlemlenmiş. Bu unsurları bir yüzyılın sanat ve insan ilişkisi bağlamında özetlemek, belirleyicilikleri çok net olan iki büyük sanatçıyla, bir sonuç olarak ele almak çalışmanın amacını oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
The master?s degree thesis studies the conception of ?environment? through the perception of the two big artists of the 20 th century; Alberto Giacometti and Francis Bacon. The aim is to thoroughly describe the environment perception of these two names, who present their art through their figurative art trends and environment descriptions that put human at the center, in the philosophical, sociological and art-historical context.As the result of the study, it was determined that to both artists, the human as a being, against war, destruction, death, worthlessness and malevolence is capable of keeping the meaning and the aim of life essentially in terms of hoping and rebuilding.In this work of thesis, it has been studied how the works of Alberto Giacometti and Francis Bacon and the reality of a century?s human have found meaning in environment and how these affected and changed each other and in the most refined way, both ancient and up-to-date data has been obtained.In both artists who approach to the concept of space in relation to reality, it?s been observed that the relation between space and human is one that includes and affects one another. To summarize these factors in the context of a century?s perception of art and human, with these two big artists whose firmness is so clear, and discuss it has been the objective of the study.