Jackson Pollock ve Jung ilişkisi
The relationship between Jackson Pollock and Jung
  1. Tez No: 320434
  2. Yazar: SÜREYYA ÖZTÜRK KAMIŞOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. NİLÜFER ÖNDİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Işık Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 235
Özet
Bu tez çalışmasında Jackson Pollcok'un resimlerinde kullandığı sembollerin kökenleri araştırılarak, o dönem içerisinde Analitik Psikoloji çalışmaları ile ön plana çıkmış olan Carl Gustav Jung'un görüşleri ile bağlantısı incelenmiştir.Jung'un kişisel bilinçaltı ile kollektif bilinçaltından tezahür ettiğini söylediği arketipal sembollerin Pollcok'un eserlerine yansımaları araştırılmıştır.Öncelikle Soyut Dışavurumculuk akımının oluşum süreci ve II. Dünya Savaşı'ndan sonra ABD'deki sanat ortamı incelenmiştir.Jackson Pollock'un hayatı, sanat anlayışı, Action Painting incelenmiş ve son bölümde resimlerindeki Jung psikolojisinin etkileri ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this dissertation, the origins of the symbols using in the paintings by Jackson Pollock and correspond to the period of Abstract Expressionism, Analytical Pschology studies became popular with the works of Carl Gustav Jung so the reflections and connections with his works have been researched. Primalarily the development process of Abstract Expressionism and the art atmosphere of U.S.A. after world war II are examined. The last chapter contains Jackson Pollock's life, Action Painting and reveals the relationship of his works with Jung's symbols and myths.