Jackson Pollock aksiyon resmi ve Yves Klein antropometrilerinde eser ve beden ilişkisi
Jackson Pollock action painting and the relationship between work and body in Yves Klein anthropomets
- Tez No: 793557
- Danışmanlar: PROF. DR. EVREN KARAYEL GÖKKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Soyut dışavurumculuk akımı iki başlık altında incelenebilir, biri renk alanı resmi ya da geç resimsel soyutlama, bir diğeri ise aksiyon resmi ya da eylem resmidir. Aksiyon resmi tekniği öncüsü Jackson Pollock olarak kabul edilir. Sanatçı ön eskiz yapmadan eserlerini üretirken boyaları tuval üzerine damlattığı veya sıçrattığı bir çalışma yöntemi benimsemiştir. Aksiyon resmi tekniği ile ürettiği çalışmalarında üretim aşamasına tüm bedeni ile katılmıştır. Bu noktada yeni gerçekçilik akımının öncüsü kabul edilen Yves Klein'ın antropometrileri ile birlikte incelenebilir. Yeni gerçekçilik akımı sanatçının düşüncesine önem vermektedir ve varoluş düşüncesini temelinde barındırır. Soyut dışavurumculuk aksiyon resmi öncüsü Pollock ve yeni gerçekçilik akımının öncüsü Yves Klein'ın eserlerindeki beden kullanımı birbirine benzemektedir. Her iki ressamda beden hareketlerini kaydetmişlerdir. Klein ve Pollock beden kullanımlarında farklı yaklaşımlar sergilemişlerdir. Klein eserlerini uzaktan kontrolle planlı bir şekilde üretmiş, Pollock ise ürettiği eserle tamamen iç içedir.
Özet (Çeviri)
Abstract expressionism movement can be examined under two headings, one is color space painting or late pictorial abstraction and the other is action painting or action painting. The pioneer of the action painting technique is considered Jackson Pollock. The artist did not make preliminary sketches in his works, but produced his works by dripping or splashing paints on the canvas. He added his whole body to the production stage in his works produced with the action painting technique. At this point, Yves Klein anthropometry, which is accepted as the pioneer of the neorealism movement, can be examined together. The neorealism movement attaches importance to the artist's thought and includes the idea of existence at its core. The use of bodies in the works of Pollock, the pioneer of abstract expressionism action painting, and Yves Klein, the pioneer of neorealism, are similar. Both painters recorded body movements. Klein and Pollock have shown different approaches to body use. Klein produced his works in a planned manner with remote control, while Pollock is completely intertwined with the work he produced.