Jacson Pollock'un eylem resmi ve Dripping üslupsal tavrı ile Türk ebru sanatı tekniklerinin karşılaştırılarak incelenmesi
Comparative investigation of Jackson Pollock 's action painting and dripping style and the Turkish marbling art techniques
- Tez No: 502267
- Danışmanlar: PROF. MAHMUT ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Görsel Sanatlar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Jackson Pollock' un“Eylem Sanatı”ve“Driping”üslupsal tavrı ile Türk Ebru sanatının; üslup, teknik, oluşum süreci, sınırlılık ve estetik bağlamda incelenerek çağdaş ile geleneksel sanat arasındaki benzerlik ve farklılıklarının karşılaştırılarak incelenmesi araştırmanın temel amacıdır. Araştırmada Jackson Pollock' un“Eylem Sanatı”ve“Driping”üslupsal tavrını sergilediği eserlere literatür taraması yapılarak; ebru sanatı tekniklerinin incelendiği eserlere ise araştırmacının bireysel çalışmaları kullanılarak, karşılaştırma yapılmak amacı ile incelenmiştir. Araştırma altı bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm Problem cümlesi, alt problemler, araştırmanın önemi, amacı ve sınırlılıklarından oluşmaktadır. İkinci bölümde, soyut sanat, soyut dışavurumun doğuşu; araştırmaya konu olan Jackson Pollock'un eylem resmi ve dripping uygulamaları ile ebru sanatının kavram ve literatür taramasına değindikten sonra, kullanılan malzeme ve tekniklerinin uygulama çeşitlerine yer verilmiştir. Üçüncü bölümde, araştırmanın yöntemi, araştırma modeli, evren ve örneklemi ele alınarak veri toplama teknikleri ile sıralandırılmıştır. Dördüncü bölüm olan; Bulgular ve Yorumlar kısmında araştırmanın alt problemleri altı başlıklar altında cevaplandırılmıştır. Beşinci ve son bölüm olan öncelikle tartışma başlığın altında yapılan karşılaştırılma ele alınmıştır. Sonuç ve öneriler kısmında ise Türk ebru sanatı ile eylem resmi ve dripping'in karşılaştırılan yönleri değerlendirilmiştir. Geleneksel süsleme sanatlarından ebru ile eylem resmi ve dripping uygulamalarının soyut olarak nitelendirilen imgeleri barındırıyor olmaları sebebiyle kullanılan tekniklerin benzer özelliklere sahip oldukları düşünülmektedir. Ancak Pollock'un çağdaş dünya sanatına en büyük katkısı olan eylem resmi ve dripping uygulamalarının özgün bireysel bir üslupla ortaya çıkması, ebru sanatın geleneksel katı kurallara olan bağlılığı, temel bir farklılığın varlığını ortaya koymaktadır. Oluşum süreçlerinin tarihsel açıdan da farklılık göstermesinin yanı sıra oluşturma sırasındaki dökme ve damlatma uygulamaları ile benzer teknik özellikleri kullandıkları görülebilmektedir. Pollock'un dripping uygulamaları sırasında kullandığı bilinçli, devinimsel ve dinamik el ve kol hareketleri, ebruzenin geleneksel kurallar ve malzeme ile daha önce belirlenmiş olan ebru boyalarını tekne yüzeyi ile buluşturduğu dökme işlemlerinin biçimsel anlamda benzer yanlara sahip olduklarını düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to identify the similarities and differences between modern and traditional art by examining Jackson Pollock's“Action Painting”and“Dripping”style and“Turkish Marbling Art”in terms of style, technique, formation process, limitations and aesthetics. The study compared Jackson Pollock's works on“Action Painting”and“Dripping”style obtained via literature review and the works of Turkish Marbling Art based on the individual work of the researcher. The study includes six sections. The first section is composed of the problem statement, sub problems, the significance of the current study, its purpose and limitations. The second section addresses abstract art, birth of abstract expressions, concepts and literature reviews related to Jackson Pollock's action painting and dripping practices and the marbling art followed by types of practices related to materials and techniques. The third section includes the method, research model, universe and sample of the study and discusses the data collection techniques. The fourth section, Findings and Interpretations, provides answers to the sub problems under six headings. The fifth and last section, Discussion, addresses the comparisons undertaken in this study. Results and Suggestions include the assessment of the comparative aspects between Turkish Marbling Art and“Action Painting”and“Dripping”style The fact that marbling art, a traditional decorative art and action painting/dripping practices both have abstract images makes one think that the techniques used in marbling and action painting have similar features. However, there is a basic difference since action painting/dripping practices of Pollock which are his most fundamental contributions to modern world of art have been created with an authentic individual style and marbling is committed to strict traditional rules. Pollock's conscious, kinetic and dynamic hand and arm movements used during dripping and the marbling artist's act of sprinkling and brushing which is used to bring the marbling paint (predetermined according to traditional rules and materials) together with the marbling board show that they are stylistically similar.