Germanic heroic code in old English literature
Eski İngiliz edebiyatında Germen kahramanlık kodu
- Tez No: 320447
- Danışmanlar: PROF. DR. REZZAN KOCAÖNER SİLKÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmanın konusu 450-1100 yılları arasındaki dönemi kapsayan Eski İngiliz Edebiyatı Dönemi'ne ait eserlerin bazılarının Marksist edebiyat eleştirisi kuramına göre incelenmesidir. Bu bağlamda, Eski İngiliz toplumunda yerleşik olan ve modern araştırmacılar tarafından kahramanlık kodu olarak adlandırılan bir anlayışın üzerinde durulmuştur. Kahramanlık kodu, en basit anlamıyla, savaşçı ve ona bakan efendisi arasındaki ilişkiyi düzenler, her birinin birbirine karşı sorumluluklarını belirler. Böylelikle, savaşçı efendisine sadakatle bağlı olmalıyken, efendi de savaşçısına karşı cömert olmalıdır. Derinlemesine incelendiğinde, çoğu erken dönem Eski İngiliz şiirlerinde söz konusu kahramanlık kodunun savaşçı ve efendiye karşılıklı ve denk sorumluluklar yüklediği, son dönem eserlerde ise neredeyse sadece savaşçının yükümlülüklerinden bahsedildiği görülmektedir. Marksist edebiyat eleştirisine göre sanat eserleri yaratıldıkları dönemi ve dönemin siyasi-ekonomik ilişkilerini yansıtırlar. Dolayısıyla toplumun geleneklerinde görülen bu türden bir değişim yine aynı toplumun siyasi durumundaki bir değişimle açıklanabilir. Söz konusu bu değişimin sebepleri üzerinde durulduğunda İngiltere siyasi tarihindeki değişimler sonrasında sayıca birden çok olan krallıkların zamanla birleşmesi ve tek bir kralın hakimiyeti altında toplnması sonucunda savaşçının elinin güçsüzleştiği ve krala kayıtsız şartsız bir boyun eğme gerekliliği olduğu anlayışının İngiltere toplumunda ortaya çıktığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This dissertation analyses some of the Old English literary works from a Marxist literary critical perspective. The cultural element of the Anglo-Saxon society which is dubbed as the heroic code by modern scholars has been highlighted during this endeavour. In simple terms, heroic code outlines the relationship between the warrior and his lord, and defines their mutual responsibilities. In this respect, while the warrior is supposed to be loyal to his lord, the lord in return, has to be generous towards his retainer. On the other hand, it can be observed that while many of the earlier literary works put equal responsibilities on the lord and retainer, some later works exclusively mention the responsibilities of the warrior. Marxist literary criticism proposes that works of literature reflect the economic-political situation of the era they are produced in. Therefore, such a change in the cultural layer can be explained through a change in the political structure of the society. Thus, it can be concluded that the gradual unification of the English kingdoms as a result of political changes in England has led to the weakening of the Anglo-Saxon warrior class, and a shift in the perception of the heroic code, which emphasises the necessity to total submission to the king?s authority.