Kant'ın hukuk felsefesi ve çağdaş hukuk felsefesine etkisi
Kant's philosophy of right and its impact on contemporary philosophy of right
  1. Tez No: 320446
  2. Yazar: MURAT SATICI
  3. Danışmanlar: PROF. NİLGÜN TOKER KILINÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 430
Özet
Çalışmamızda, Kant'ın hukuk kavramının temel karakterine odaklanılmıştır. Kant'ın hukuk felsefesinde, birlikte yaşamın normatif yapısına yönelik sorgulamanın temelleri incelenmiştir. Bu incelemenin temeli Kant'ın teorik ve pratik felsefesindeki özgürlük ve otonomi sorgulamasının, hukuk incelemesine kaynak oluşturduğudur. Bu kaynak, hukuk incelemesinde bir arada yaşamı düzenleyen a priori ilkenin araştırılmasında hayati öneme sahiptir. Bu nedenle ilk bölümde Kant'ın bilgi ve ahlak öğretisi, yöntem ve karakter bakımından hukuk öğretisine etkisi açısından ele alınmıştır.İkinci bölümde, Kant'ın hukuk öğretisinin temel kavramları ve bu kavramlara dair incelemesi özel hukuk, kamusal hukuk ve kozmopolit hukuk başlıkları altında ele alınmıştır. Bu başlıklar altında, Kant'ın hukuk kavramsallaştırmasında gerçekleştirdiği paradigmatik değişim, yani hukukun otonomisi sorunu ayrıntılandırılmaya çalışılmıştır. Kant'ın özgürlük, hak, yasa, iktidar, devlet ve devletler üstü hak ve adalet sorgulaması incelenmiştir. Bu yanıyla Kant, birlikte yaşamın otonom normatif ilkesini betimlerken, hukuk incelemesini tarih ve politikaya da genişlemiştir.Kant'ın hukuk incelemesinin bu etkili karakteri, sonraki düşünürlerin eleştirilerinin hedefi olmuştur. Fichte Schelling ve Hegel'in Kantçı moral ve hukuk eleştirileri, üçüncü bölümün başında incelenmiştir. Üçüncü bölümde, aynı zamanda Kant'ın hukuk öğretisinin çağdaş hukuk felsefelerine etkisi incelenmiştir. Çağdaş felsefenin hukuku tanımlama çabasında Kant'ın sisteminin genelinden ve hukuk felsefesinden etkilendiği açıktır. Hukuk sistemine dair çağdaş incelemeler, Kant'ın hukuk incelemesinin temel kavramlarına başvurma ihtiyacı duymuşlardır. Bu incelemelerden birini de hukuksal pozitivizmin önemli isimlerinden Hans Kelsen yapmıştır. Bu bölümde önce, Kant'ın Kelsen'in hukuk incelemesindeki etkisi incelenmiştir. Daha sonra Kant'ın temel kavramlarını yeniden ele alan Jürgen Habermas'ın görüşleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this work, we focused on basic characters of Kant?s conception of right. In ?Doctrine of Right, Kant dealed with basic characters of normative constitution of living together. The ground of the our investigation is that Kant?s treatise of authonomy and freedom is the source of his investigation about Doctrine of Right. This source is of vital importance in his work in which searches a priori principle that regulate the living together. For that reason, in first chapter of our work, we dealed with Kant?s whole critical philosophy in terms of its method, concepts and relationship of doctrine of right.In the second chapter, we dealed with concepts of Kant?s Doctrine of Right under conception of Private Right, Public Right, and Cosmopolitan Right. Under this titles, we tried to explain Kant?s new conception of right, law, possession, social contract, state and relationships of states. On the one hand Kant described normative principle of living together, on the other hand his treatise extended to history and politics. This dimension was studied in Cosmopolitan Right section.The character of his treatise was critisized by Fichte, Schelling and particularly Hegel. These critiques was studied in the beginning of third chapter. In the third chapter, we also investigated Kant?s doctrine of right in terms of the impact on contemporary philosophy of right. First we focused on legal positivism and its one of the most famous thinker Hans Kelsen. Secondly we dealed with Jürgen Habermas and his critique and his reinterprations.