Reflections of nature in the first world war narratives: An ecocritical approach
Birinci dünya savaşı anlatılarında doğa tasvirleri: Ekokritik bir yaklaşım
- Tez No: 320450
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK DİRENÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
1990'li yıllarda ortaya çıkan ekolojik eleştiri kuramı edebiyat eserlerini doğa-bilinci çerçevesinde inceler ve analiz eder. Irk, cinsiyet ve toplumsal sınıf gibi sosyal, biyolojik ve kültürel kategoriler dışında, ekolojik eleştirinin odak noktası yaşayan varlıklara hayat veren fiziksel çevre olmuştur. Doğa ve çevre hakkında farkındalık yaratmak için ekolojik eleştiri kuramı, doğa ve insan arasındaki temsilleri edebiyat eserlerindeki göndermeleriyle inceler.Bu çalışmanın amacı, Birinci Dünya Savaşı edebiyatını ekolojik eleştiri kuramı çerçevesinde incelemektir. 1930'lu yıllarda savaş hakkında yazılmış üç otobiyografi ? Undertones of War, Memoirs of an Infantry Officer, ve Good-bye To All That ? ayrıntılı olarak incelenmiştir. Ekolojik eleştiri kuramı disiplinler arası çalışmalara açık bir kuramdır. Kuramın bu özelliği onun esnekliğiyle alakalıdır çünkü açık olarak çevre eleştirisi yapan bir metinden, doğa-insan ilişkisine gönderme yapan herhangi bir metne kadar geniş bir yelpazede farklı metinler ekolojik eleştiri kuramının inceleme konusu olabilir. Bu varsayıma göre, incelenen otobiyografilerde doğa tasvirlerinin yan anlamları ve çevrenin yok edilmesine yapılan göndermeler, ekolojik eleştiri kuramının odağı olacak kadar önemli birer boyut oluşturur.Birinci Dünya Savaşı'nın diğer bir yönü de savaştan sağ kurtulanların belleklerine kazınan travmatik anılardır. Bu çalışma öncelikle travma ve ekolojik eleştiri kuramlarına dayanarak incelenen yazarların travmatik savaş deneyimleriyle başa çıkabilmek için doğaya döndüklerini tartışmaktadır. İkinci olarak, bu çalışma, yine travma kuramı kapsamında, yazarların travmatik savaş anılarının etkisinden bir derece olsun kurtulmak için otobiyografilerini kaleme aldıklarını ileri sürmekte ve eserlerdeki doğa tasvirlerinin de bu yazarların savaş sırasında yaşadıkları travmaların bir yansıması olduğunu tartışmaktadır. Son olarak, bu çalışma, yazarların doğanın ve çevrenin savaş nedeniyle yerle bir olmasına verdikleri tepkileri ekolojik eleştiri kuramı çerçevesinde değerlendirmiştir. Her ne kadar büyük bir çevresel yıkıma sebep olmuş Birinci Dünya Savaşı'nın birer parçası da olsalar, incelenen yazarların verdikleri tepkiler onların doğaya ve çevreye karşı duyarlı birer insan olduklarını göstermiştir.Bu çalışmanın iki önemli yönü vardır. Bunlardan bir tanesi, doğanın insanın akıl sağlığı üstündeki etkisini otobiyografilerde incelemektir. Bu bağlamda, insan doğanın bir parçasıdır ve insanın ekolojik sistemdeki yeri doğanın üstünde değildir. İncelenen yazarların travmatik savaş deneyimleriyle başa çıkabilmek için doğaya dönmeleri yukarıdaki ifadenin bir işaretidir. İkinci önemli nokta ise Birinci Dünya Savaşı'nın ilk endüstriye ve teknolojiye dayalı savaş olmasıdır. Birinci Dünya Savaşı insanlık tarihindeki son savaş olmamıştır fakat küresel düzeyde doğanın ve çevrenin tahrip edildiği ilk savaş olmuştur. Bu açıdan bakıldığında Birinci Dünya Savaşı'nın sadece Batı Cephesinde verdiği zarar göz önünde bulundurularak günümüz teknolojisiyle yapılacak bir savaşın hem çevreye verilecek zarar hem de insan kaybının ne derece fazla ve geri dönülemez olacağına dikkat çekilmektedir.
Özet (Çeviri)
Ecocriticism has emerged in the 1990s as a way of analyzing literary works from a nature-conscious perspective. Apart from the biological, cultural and social categories such as gender, race and class, the focal point of ecocriticism has been physical environment, as in the physical space that animates all living entities. To create awareness of the importance of the environment, ecocriticism investigates the relationship between physical world and humankind with regard to the references in literary texts.In this study, the Great War literature has been the focus of scrutiny from an ecocritical perspective and three autobiographies about the war written around 1930s, namely Undertones of War, Memoirs of an Infantry Officer, and Good-bye To All That, are scrutinized. Ecocriticism is a literary theory open to interdisciplinary studies. This feature of ecocriticism makes it flexible in the sense that any literary text can qualify as the subject of ecocriticism ranging from the explicitly written environmental texts to the ones containing recurring images of nature-human relationships. According to this assumption, the connotations of nature episodes and the reflections concerning the destruction of the environment become crucial in these autobiographies from the perspective of ecocritical theory.Another aspect of The First World War was the traumatic memories that it engraved in the minds of those who survived it. This work merges trauma theory in literature and ecocriticism to discusses that the writers under scrutiny turned to nature in order to cope with their traumatic war experiences. Secondly, these writers tried to overcome their trauma by writing about it and nature episodes in their autobiographies are the reflections of their traumatic experiences. As a final point, sensitivity of these writers to the destruction of the environment is discussed according to contemporary ecocritical theory. All in all, this work projects on two important aspects that are widely discussed in ecocriticism. One of these aspects is that nature plays a crucial role in humankind?s mental health during traumatic experiences. The second aspect is that the Great War was the first example of an industrial war that affected the environment on a grand scale. These two aspects are scrutinized in the mentioned autobiographies according to trauma theory and ecocriticism.