Modernity, modernism and women novelists
Modernite, modernizm ve kadın romancılar
  1. Tez No: 320449
  2. Yazar: ÇİĞDEM ALP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REZZAN KOCAÖNER SİLKÜ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu çalışmanın amacı, 1910-1930 yılları arasında İngiliz kadın yazarlar tarafından kaleme alınmış romanlar üzerinde odaklanarak modernizm ve modernite kavramlarını irdelemektir. Genel olarak şehirli insanın ruhsal ve sosyal deneyimlerini aktaran bir akım olan modernizm, edebiyat alanında mevcut biçimsel özellikleri ve anlatı tekniklerini radikal bir biçimde değiştirmiştir. 1980'lere kadar, bu yeni biçimsel özellikler büyük ölçüde erkek yazarların ürünü olarak görülmüştür. 1980'li yıllarla birlikte, modermizm ve modernite üzerine yapılan çalışmalar kadınların da erkekler kadar yeni tekniklerin geliştirilmesi ve kullanılması konusunda öncü olduklarını göstermiştir. Ayrıca söz konusu çalışmalar, modernizmin değerlendirilmesinde eserlerin içeriğinin de biçimsel özellikler kadar önemli olduğunu vurgular. Bu tezde Virginia Woolf'un Night and Day (1919), Radclyffe Hall'un The Well of Loneliness (1928), Rebecca West'in Harriet Hume: A London Fantasy (1929) ve Sylvia Townsend Warner'ın Lolly Willowes, or, the Loving Huntsman (1926) adlı romanları hem biçim hem de içerik açısından incelenmiştir. Söz konusu yazarların ortak özelliği, kadınların özerkliğini ve kapasitelerini görmezden gelen geleneksel değerleri sorgulamalarıdır. Bu metinlerde, şehirde yaşayan kadınların deneyimleri yeni anlatı teknikleri kullanılarak aktarılmış ve romans, fantastik roman ve gelişim romanı gibi edebi türlerin yapısında değişiklikler yapılmıştır. Woolf, Hall, Warner ve West bu değişiklikler aracılığıyla hem modernist edebiyatın oluşumuna hem de kadın yazınının gelişimine katkıda bulunmuşlardır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to explore women?s experiences of modernism and modernity by focusing on the novels written by British women authors between the years 1910 and 1930. Modernism is often characterized by the formal innovations and vigorous techniques, which are used to depict human states and conditions predominantly in urban culture. Up to the 1980s, these formal experimentations were generally considered the products of male writers. Beginning with the 1980s, however, the studies on modernism and modernity have proved that women were also pioneers in introducing new literary techniques. Besides, these studies have underlined that not only the form but also the content of the novel was modified by women writers. It is necessary, therefore, to evaluate modernism by taking formal and thematic changes into account. For this purpose, this study analyzes Virginia Woolf?s Night and Day (1919), Radclyffe Hall?s The Well of Loneliness (1928), Rebecca West?s Harriet Hume: A London Fantasy (1929), and Sylvia Townsend Warner?s Lolly Willowes, or, the Loving Huntsman (1926). What unites these authors is the subversive nature of their works, which criticize the conventional ideas that restrict women?s autonomy and undermine their potentials. While narrating women?s experiences in the city, they subvert the structure of the existing literary genres such as romance, fantasy, and Bildungsroman by employing new narrative strategies. All of these formal and thematic changes have a significant role in the development of modernist literature and women?s writing.