Küreselleşme ve yönetişim dinamikleri çerçevesinde kadınların yeni örgütlenme biçimleri
Women?s new organization forms within the dynamics of globalization and governance
  1. Tez No: 320452
  2. Yazar: ÖZLEM DEĞERLİ SUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK YEŞİLTUNA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kurumlar Sosyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 263
Özet
1980'li yıllardan itibaren küreselleşme ile birlikte Dünya Bankası, Dünya Ticaret Örgütü, Uluslararası Para Fonu, İktisadi İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı gibi uluslararası ekonomik kuruluşlarca gelişmekte olan ülkelerde yönetişim modeli inşa edilmeye başlanmıştır. Böylece yabancı sermayenin söz konusu ülkelerdeki güvenliğinin sağlanmasına ve küresel pazar ortamının yaratılmasına yardımcı olunmaktadır. Yeni politik eksen, gelişmekte olan ülkelerin hükümetleri, sermaye sınıfı ve sivil toplumu içine alacak biçimde oluşturulmaktadır. Sivil toplum söylemi hem kalkınma hem de demokrasi talebini karşılayacak bir bağlamda kullanılırken, bu bağlamın politik zeminini de sürdürülebilir kalkınma ve çok ortaklı yönetim anlayışı oluşturmaktadır. Ancak yönetişimin içerdiği katılımcı ve demokratik anlamına rağmen mevcut eşitsiz ilişkiler korunmaya devam etmekte ve sivil toplum kuruluşları giderek devlet ile yurttaşlar arasında tampon görevi gören kuruluşlar olarak dönüşmektedir.Neoliberal küreselleşme hem gelişmiş hem de gelişmekte olan bölgelerdeki kadınlar ve kadın örgütlenmeleri üzerinde olumsuz etkiler yaratmaktadır. Bu çalışmada, İstanbul'da yer alan iki kadın sivil toplum kuruluşunda çalışmanın uygulaması gerçekleştirilmiştir. Görüşme yapılan kuruluşlar, KA-DER (Kadın Adayları Destekleme Derneği) ve KEDV (Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı)'dir. Bu iki kuruluşun yanı sıra aynı zamanda KEDV'in kuruluşunda destek olduğu ve danışmanlık hizmeti sunduğu 3 kooperatifle de görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Bu çalışma, küreselleşme ile bağlantılı olarak yönetişime geçiş sürecine, yönetişimin sivil toplumun içeriğinde yarattığı dönüşümlere ve neoliberal politikaların kadın örgütlenmeleri üzerinde yarattığı etkilere odaklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Beginning in the 1980?s and with the driving force of globalization, a new management model called ?governance? has been constructed and implemented in developing countries by international economic organizations like The World Bank, World Trade Organization, International Money Fund, and the Organisation for Economic Co-operation and Development. In this way, the safety of the foreign capital in such countries was to be secured and the establishment of a global free market in those countries would benefit from that. The new political agenda was to be set incorporating actors like the governments of the developing countries, the capital-owning class and the civil society. While the civil society discourse, in this respect, was used as a means of development and supply for the demand for democracy; sustainable development and an understanding of multi-partner governance would constitute the required political ground for the functioning of such a framework. However, despite the so-called participatory and democratic essence found in governance, this model seems not to eliminate the existing relevant inequalities but rather transforms non-governmental organizations into organizations that serve only as a buffer between the state and citizens.Neoliberal globalization has a negative impact on women and women?s organizations in both developed and developing regions of the world. In this study, two women?s non-governmental organizations from Istanbul, namely KA-DER (Association for the Support of Women Candidates) and KEDV (The Foundation for the Support of Women?s Work), are treated as two cases. In addition to these two organizations, further interviews are conducted in three cooperative associations that received professional support and consultation from KEDV during their founding period and afterward. This study focuses on the process of transition to governance related to globalization, the transformations governance brings about within the realm of civil society and the impact of neoliberal policies on women?s organizations.