Yazılı basın işletmelerinin içsel pazarlama sürecinde çalışan memnuniyeti
Employee satisfaction at internal marketing process in the press organizations
  1. Tez No: 320460
  2. Yazar: ELİF KORAP ÖZEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İ. PELİN DÜNDAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gazetecilik, İşletme, Journalism, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 315
Özet
Küreselleşmeyle birlikte artan rekabet, kamuoyunu bilgilendirme hizmeti veren yazılı basın işletmelerini, okur memnuniyetini sağlayacak ve hatta aşacak bir kaliteyi yakalamak mecburiyetinde bırakmaktadır. Yazılı basın işletmelerinin, dış müşterileri olan okur ve reklamverenleri tatmin edebilmesinin yolu, öncelikle iç müşterileri olan çalışanlarını memnun etmesinden geçmektedir. Ancak memnun çalışanların müşteri odaklı ve memnun edici hizmet-ürün üretebileceği düşüncesine dayanan içsel pazarlama anlayışı, bu bağlamda yazılı basın işletmeleri açısından yeni ve önemli bir yaklaşımdır.Çalışmanın teorik kısmında çalışan memnuniyeti kavramı ve önemi ele alınmış, çalışan memnuniyetine ilişkin kuramlar ile çalışan memnuniyetini etkileyen faktörler aktarılmıştır. Bu bölümde yazılı basın işletmelerinin yapısı genel olarak ortaya konmuş ve yazılı basın işletmelerinde çalışan memnuniyeti ele alınmıştır. Çalışmanın teorik kısmı çalışanların da müşteri olarak görüldüğü içsel pazarlama kavramının yazılı basın işletmeleri açısından incelenmesi ve yazılı basın işletmelerinde içsel pazarlama sürecinde çalışan memnuniyetinin ele alınmasıyla tamamlanmıştır.Çalışmanın araştırma kısmında ise yazılı basın işletmelerinde içsel pazarlama faaliyetlerinin, çalışanların memnuniyet düzeyine etkisini tespit etmeye yönelik olarak, Türkiye'deki ulusal yazılı basın işletmelerinden İzmir'de temsilciliği bulunan 27 gazetenin çalışanlarına ulaşılarak anket uygulanmıştır. Böylece basın çalışanlarının içsel pazarlama faaliyetlerine yönelik algılarıyla çalışan memnuniyeti düzeyleri arasındaki ilişki ortaya konmaya çalışılmıştır. Çalışma, kuramsal ve pratik bilgilerin bütünleştirilerek yorumlandığı ve değerlendirmelerin yapıldığı sonuç bölümüyle tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Increasing rivalry via globalisation compels the press organisations to reach a quality to provide and even exceed the satisfaction of readers. The way of satisfiying the readers and advertisers as external customers passes from primarily satisfying the employees as internal customers. In terms of press organisations; internal marketing comprehension which is grounding on the opinion of only satisfied employees could generate customer oriented and satisfactory service and product, is a new and serious approach.In theoretical part of the study; the term of employee satisfaction and its importance was undertaken, also hypothesises and factors which affects the employee satisfaction was reported. The structure of press organisations was displayed generally and employee satisfaction in press organisations was undertaken. Theoretical part of the study was completed by analysing the term of internal marketing concept in press organisations and analysing employee satisfaction during internal marketing process within press organisations.In research part of the study; questionnaires was applied to employees of twenty-seven national newspaper in İzmir region with the aim of analysing the effect of internal marketing activities on employee satisfaction. So that; the relationship between internal marketing process and the level of employee satisfaction was established.