Dini yönelimli Türk televizyon dizilerinde oksidentalist söylem ve toplumsal rol modellerinin temsili
Occidentalist discourse and the represantations of social role models in Turkish serials which have religious tendencies
- Tez No: 320461
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK TAKIMCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Performing and Visual Arts, Communication Sciences
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 406
Özet
Yapısal özellikleri, içeriği, kullanım biçimleri ve küresel çaptaki etkililiği itibariyle televizyon, modern döneme ait ve yine modernist değerleri temsil eden bir kitle iletişim aracıdır. 1990'lı yıllardan itibaren ülkemizde hızla gelişen özel televizyonculuk anlayışı buna uygun olarak eğlence ve tüketim kültürü ile özdeşleştirilebilen popüler ve modern değerleri yaygınlaştıran bir rol oynamaya başlamıştır. Buna karşın yayın politikalarını dini bir biçimde şekillendiren ve televizyonu; dini söylemi, ideolojiyi güçlendirmenin bir aracı olarak kullanmaya çalışan özel televizyonlar da bu dönemde yayın hayatına katılmışlardır.
Özet (Çeviri)
In terms of its unique features, its content, the ways it is handled and its global influence, television is a means of the mass media that represents the modern world and the values it employs. In Turkey, commercial broadcasting has especially gained momentum since the 1990s, and as a result, the popular and modern values, which are so closely connected with the notions of entertainment and consumption, have started to be rendered widespread through the use of television. Again, since the 1990s, there have emerged certain private television channels which shape their broadcasting policies through a religious perspective and which aim to use television as a means for strengthening religious discourse and ideology. These private television channels, which represent the various religious groups in Turkey in the terms of the mass media, operate ?in complete opposition to the values of the West?, which is an attitude constituting one of the most prominent characteristics of the Islamist viewpoint. Launched on such an attitude, television channels with an occidental character aim to reinforce the religious discourse through the use of various religious programs, news and religious soaps. Analysis of these religious soaps forms the basis of this study. This dissertation aims first to analyze the discourse which is based on the fundamental sources of Islam and the viewpoints of various Islamist scholars and which is broadcast by the religion oriented private channels in Turkey and secondly, to reveal the differing/opposing Islamist role models and understanding of the world in contrast with those of the West. Since Occidentalism is a notion that regards the relations between the East and West closely, this dissertation also includes a historical research that aims to analyze how the notions of the East and the West have evolved into two opposite ends. The most appropriate method has been applied as the discourse analysis and the outcome of the analysis has been evaluated by highlighting the notion of meaning within a religious and social framework.