Küreselleşen dünyada inşa edilen Türk imgesinin yabancı basında değerlendirilmesi
The evaluation of the Turkish image that is constructed in the globalized world in the foreign press
  1. Tez No: 320459
  2. Yazar: EMEL ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERLAL ÖRS
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gazetecilik, Sosyoloji, Journalism, Sociology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 494
Özet
?Küreselleşen Dünyada İnşa Edilen Türk İmgesinin Yabancı Basında Değerlendirilmesi? başlıklı tez çalışmasında, küreselleşme ile yaşanan değişimlerden etkilenen Türkiye'nin durumunu değerlendirebilmek için, yabancı basından The Washington Post (Amerika), The Guardian (İngiltere), Der Spiegel (Almanya) ve Le Monde Diplomatique (Fransa) gibi gazetelerdeki Türkiye ile ilgili haberler ve bu haberlerde kullanılan imgeler altı ay süreyle takip edilmektedir. Bu şekilde, The Washington Post (Amerika), The Guardian (İngiltere), Der Spiegel (Almanya) ve Le Monde Diplomatique (Fransa) gazetelerinde Türkiye'nin nasıl yansıtıldığı, hangi imgeler ile tanımlandığı ve bu aktarım sonucu kamuoyunda oluşan Türk kimliğinin ve imajının ne yönde olduğunun anlaşılabilmesi amaçlanmıştır. Yani, bu değerlendirmede, farklı toplumlarda, yazılı basın aracığıyla inşa edilen Türk kimliğinin nasıl olduğu, genellikle ?öteki? olarak aktarılan Türk imgesinin küreselleşme ile geçmişten bazı yönleriyle farklılaşıp farklılaşmadığı anlaşılmaya çalışılmaktadır.Küreselleşen dünyadaki Türk imgesinin değerlendirilmesinin amaçlandığı bu çalışma, belirlenen süreçte aktarılan Türkiye ile ilgili tüm haberlerin ?söylem analizi? açısından incelenmesi ve incelenen gazete metinlerinin birbirleriyle kıyaslanarak gözden geçirilmesi şeklinde yapılmaktadır. Bu şekilde, ?The Washington Post (Amerika), The Guardian (İngiltere), Der Spiegel (Almanya) ve Le Monde Diplomatique (Fransa)? gazetelerinin oluşturduğu Türkiye imgesi ve bu gazetelerin Türk kimliğine sergilediği yaklaşım şekli gözler önüne serilmektedir. Bunun yanında bu değerlendirme, imgebilim, çeviribilim gibi farklı alanlardan faydalanılarak yapılmış ve bu tutumla, çalışmaya disiplinler arası bir boyut kazandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the study of ?The Evaluation of The Turkish Image That is Constructed in The Globalized World in The Foreign Press?, the news and images about Turkey is evaluated during six months, in order to make out the position of Turkey that is affected by the changes with the globalization. The aim of this study is to demonstrate how Turkey is described and which images is used for Turkey in the newspapers of ?The Washington Post (America), The Guardian (England), Der Spiegel (Germany) ve Le Monde Diplomatique (France)?. Therefore, we are able to understand how Turkish image is established and what kinds of images and expressions are used by four different newspapers. Hence, it is aimed to understand how the position of Turkey is created by the discources of the newspapers in various societies and whether Turkish image has been started to change with the globalization in some ways, or not.This study is aimed to evaulate the Turkish image that is constructed in the globalized World, by analyzing all the news about Turkey in terms of discourse analysis and by comparing the newspapers textes. Therefore, the Turkish image that is established by the newspapers of ?The Washington Post (America), The Guardian (England), Der Spiegel (Germany) ve Le Monde Diplomatique (France)? and their approach to Turkish identity can be understood with this evaulation. In Addition, this analysis is done, by using some various studying areas, such as image and translation studies and it acquires an interdisciplinary qualification.