Geçmişin yeniden inşası: Günümüz cremona keman yapımcılığında otantisite ve mesleki örgütlenme
Reconstruction the past: Authenticity and professional organization in contemporary violin making in cremona
- Tez No: 320474
- Danışmanlar: DOÇ. DR. F. REYHAN ALTINAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ağaç İşleri, Müzik, Sosyoloji, Wood Products, Music, Sociology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 458
Özet
Bu tezde bir mesleki pratiğin `ideal' kabul edilen ölçütleri ile söz konusu pratiğe sahip çevrenin `ekonomik' ve `kültürel ihtiyaçları' arasındaki ilişki sorgulanmaktadır. Çalışmanın temel varsayımı, İtalya'nın Cremona kasabasındaki günümüz keman yapımcılarının, kazançlarının maksimizasyonunu endüstriyel üretim biçiminin belirgin özellikleri yerine endüstrileşme öncesi üretim biçiminin belirgin vasıflarına yaslanma yolu ile gerçekleştirmekte olduklarıdır. Çalgı üretimine ilişkin biçemsel tercih ve davranışsal tutumlar, büyük ölçüde geçmişten gelen geleneğin devam ettiğine gönderme yapma ve endüstrileşme öncesi üretim biçiminin belirgin vasıfları ile örtüşme niyeti taşımaktadırlar. Bu bağlamda araştırma kapsamında amaç, uyandırma girişimleri ile keman yapımcılığına ilişkin meslek değerlerinin ve keman yapım otantisitesinin Cremona örneğinde nasıl oluşturulduğunu ve iş gördüğünü incelemektir. Bu amaçla ilişkili olarak `otantisite', `kimlik' ve `uyanış', çalışmanın temel kavramsal bağlamını oluşturmaktadır. Kavramsal bağlam ve konuyu incelemenin gerektirdiği literatür tarama ile birlikte çalışma, problemin geçmişle ilişkili yönleri bulunması nedeniyle tarihsel yöntem ve Cremona kasabasında üç ay süre ile yapılan alan araştırmasıyla birlikte Massimo Negroni atölyesinde yürütülen katılımcı gözlem tekniği ile elde edilen verilerle şekillendirilmiştir. Birinci bölümde günümüzün otantiklik söylemini oluşturmada gönderme yapılan önemli bir referans alanı olduğu için Cremona kasabası uyandırma öncesi geçmişi ile söz konusu meslek bağlamında ele alınmıştır. İkinci bölümde yeniden canlandırmayla ilgili müdahalenin gerçekleştiği önemli bir mecra olan Uluslararası Antonio Stradivari Keman Yapım Okulu'nun açılışı ele alınmaktadır. Üçüncü bölüm Cremona keman yapım pratiğinin günümüz otantisitesi ile ilgilidir. Dördüncü bölümde Cremona keman yapım atölyelerinin fiziki özellikleri betimlenmekte, mesleki örgütlenme incelenmekte, fuar ve yarışma gibi aktiviteler otantisiteyi yaratma ve koruma altına alma girişimleri olarak ele alınmakta, bir promosyon aracı olarak Cremona'da keman, Stradivari ve katedral kulesinin nasıl kullanıldığı incelenmektedir. Çalışmanın beşinci ve son bölümünde ise meslek değerlerinin ve otantisite algısının edimsel sürece nasıl etki ettiği incelenmiştir. Sonuç olarak 1930'lu yıllar İtalya'sının kültürel ve siyasi ortamında gerçekleştiği görülen uyanış hamleleri ile 1980'li yıllarda gerçekleşen kent kültürünü araçsallaştırma adımlarının, Cremona keman yapım pratiğine ilişkin günümüz `gelenek' söyleminin yaratılması ve söz konusu mesleki pratiğe ait otantisitenin oluşumuna önemli oranda etki ettiği, Cremona'da kazancın arttırılmasına yönelik davranışın, geleneksel ustalık tanımını oluşturma ve onun değerleri ile ilişkilenerek `geleneksel' oldukları kabul edilen belirli tutumları sürdürme yolu ile sağlanmakta olduğu görülmektedir. Ulaşılan bulgular araştırmanın temel varsayımını doğrular niteliktedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the relationship between the criteria of a professional practice that are accepted as `the ideal? and the `economical? and `cultural? needs of the community owning that practice is examined. The basic hypothesis of the study is that the contemporary violin makers in Cremona, Italy are providing the maximization of their profit by leaning on the significant characteristics of pre-industrial manufacturing type rather than the industrial manufacturing type. The stylistic preferences and behaviors regarding instrument production intend to make references on the continuance of the old tradition and correspond with the characteristics of pre-industrial manufacturing type. In this context, the aim of this research is to analyze how the violin making authenticity and the professional values in regard to violin making were created through revival attempts and the ways they operate in the case of Cremona. Due to this framework, `authenticity?, `identity? and `revival? form the conceptual context of the work. Together with the literature review that is required by the conceptual context and the subject matter, this work was formed with the data gathered by the historical approach and a field work in Cremona that lasted 3 months which contained participant observation in the workshop of Massimo Negroni. In the first part, having a crucial role in creating the authenticity discourse, Cremona was explored with reference to its history prior to the revival in the context of the practice in question. The second part is on the opening of the Antonio Stradivari International School of Violin Making Which was an important medium where the revival interventions took place. Third part is about the contemporary authenticity of the violin making practice. In the fourth part, the physical properties of the violin making workshops are described, professional organization is examined, activities as the fair and competition are analyzed as attempts for creating and preserving authenticity, the use of the violin, Stradivari and the Cathedral Tower as means of promotion in Cremona are described. In the fifth part which is the last one, the effects of professional value and authenticity perception on the performative process are analyzed. In conclusion, it is seen that the revival movement which took place in the cultural and political environment during 1930s in Italy and the instrumentalization of urban culture had a significant impact on the creation of contemporary `tradition? discourse regarding Cremona violin making practice and its authenticity. It is also concluded that the profit maximization in Cremona was realized by creating a traditional description of mastership and pursuing certain behaviors that are considered `traditional?. The data reached are verifying the basic hypothesis of the work.