Kültürel nesneler ve sanatta arşivsel düzenleme
Archıval arrangement of cultural objects and art
- Tez No: 949824
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞİNASİ TEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Heykel Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu araştırma, sözlü ve yazılı kültürel nesnelerin bellek ve nesne bağlamında arşivsel olarak heykel sanatına yansımalarını araştırmayı amaçlamaktadır. Geçmişten günümüze yazılı ve sözlü kültürün korunması, toplumsal belleğin sürekliliği açısından kritik bir öneme sahiptir. Özellikle, yazılı kültür nesnelerinin kitap, parşömen, papirüs, kil tablet, mektup gibi belge ve metinlerin geçmişten günümüze gerek insan eli gerekse doğal afetler nedeniyle olsun tahrip ve yok edilmesi aynı zamanda bilginin depo edildiği kütüphanelerin yakılıp yıkılması sadece bir bilgi kaybı değil, aynı zamanda bir kültürün, bir medeniyetin yok olması anlamına gelmektedir. Bununla birlikte, sözlü kültür de benzer bir tehdit altındadır. Sözlü anlatılar, mitler ve efsaneler kuşaktan kuşağa aktarılarak kolektif belleği oluşturur. Ancak zaman içinde bu gelenekler de unutulmakta ve belleğin yok edilmesiyle birlikte sözlü kültür de hafızalardan silinmektedir. Kültürel miras, toplumların kimliğini, geçmişini ve değerlerini yansıtan önemli bir unsurdur. Bu mirasa dair yazılı metinler ve belgeler, geçmişten günümüze taşınan değerli bilgileri barındırmaktadır. Ancak bu tür belgelerin ve metinlerin korunması, düzenlenmesi ve erişilebilir kılınması da büyük bir önem taşımaktadır. Bu sanat çalışması aynı zamanda, bir kısım sosyal ve fiziksel antropoloji alanının da dahil olduğu araştırma konusu kapsamında benzer alanı çalışan ve farklı teorik yaklaşımları ile tarihsel ve kültürel belleğin korunmasını ele alan sanatçıların eserlerinden örneklerde sunarak çalışmanın kapsamı genişletilmiştir. Yazılı kültürün yok edilmesinin toplumsal ve kültürel etkileri, heykel sanatındaki biçimsel ve içeriksel dönüşümlerle ilişkilendirilmiştir. Yazılı ve sözlü kültürün kaybolması, toplumsal belleğin silinmesine yol açarken, kaybolan unsurların yeniden üretilmesi, geçmişe dair bellek ve kültürün korunmasına yönelik bir sanat pratiği olarak ele alınmıştır. Bu araştırma, kültürel nesnelerin sanat aracılığıyla yeniden inşası ve günümüz çağdaş sanatına nasıl entegre edildiği üzerine bir inceleme sunmaktadır. Araştırmanın uygulama kısmında kaybolan, yok edilmiş, yakılmış ya da tahrip olmuş kültürel nesnelerin izlerini yeni varyasyonlarla sunulamayanın imasına yeni bir bakış açısı ile var etme sürecine odaklanılmış, geçmişten gelen kültürel mirası koruma ve dönüştürme çabaları yansıtılmaya çalışılmıştır. Çalışmada, genel anlamda kaybolmuş yazılı nesnelerin formlarını ve anlamlarını yeniden inşa ederek, hem geçmişin kaybolan bilgilerine saygı duruşunda bulunmak hem de bu bilgilerin modern sanatla ilişkileri kurularak çağdaş sanat bağlamında nasıl bir anlam kazandığını malzeme ile keşfetmek amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research aims to investigate the archival reflections of oral and written cultural objects on sculpture art in the context of memory and object. The preservation of written and oral culture from past to present has a critical importance for the continuity of social memory. In particular, the destruction and destruction of written cultural objects such as books, parchment, papyrus, clay tablets, letters and other documents and texts from the past to the present, whether by human hands or natural disasters, as well as the burning and destruction of libraries where information is stored, means not only the loss of information, but also the destruction of a culture and a civilization. However, oral culture is also under a similar threat. Oral narratives, myths and legends are passed down from generation to generation, forming collective memory. However, over time, these traditions are also forgotten, and with the destruction of memory, oral culture is also erased from memory. Cultural heritage is an important element reflecting the identity, past and values of societies. Written texts and documents related to this heritage contain valuable information carried from the past to the present. However, the protection, organization and accessibility of such documents and texts are also of great importance. This artwork also extends the scope of the study by presenting examples of the works of artists who work in a similar field and address the preservation of historical and cultural memory with different theoretical approaches within the scope of the research subject, which also includes some social and physical anthropology fields. The social and cultural effects of the destruction of written culture are associated with formal and contextual transformations in the art of sculpture. While the loss of written and oral culture leads to the erasure of social memory, the reproduction of lost elements is considered as an art practice for the preservation of memory and culture of the past. This research presents an examination on the reconstruction of cultural objects through art and how they are integrated into contemporary art. In the application part of the research, the traces of cultural objects that have been lost, destroyed, burned or vandalized are focused on the process of creating a new perspective on the implication of the unpresentable with new variations, and efforts to protect and transform the cultural heritage from the past are tried to be reflected. By reconstructing the forms and meanings of lost written objects in general, the study aims to both pay homage to the lost knowledge of the past and to discover with the material how this knowledge gains an aesthetic meaning in the context of contemporary art by establishing relations with modern art.