Bölgesel kalkınmada yatırım teşviklerinin shift-share analizi
The shift-share analysis of investment incentives in regional development
- Tez No: 320486
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SABRİ SAMİ TAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bölgesel eşitsizlikler, uzun yıllardan beri kamu maliyesi literatüründe ve ekonomik kalkınma içerisinde önemli bir tartışma konusudur. Temel sorun bölgesel eşitsizliklerin sosyo-ekonomik sorunlara yol açarak ekonomik kalkınmayı olumsuz etkilediği yönündeki kaygılardır. Bölgesel eşitsizlik sorununu azaltmaya yönelik uygulanan politikalar içerisinde ise teşvikler en etkili araçlardan biri olarak ön plana çıkmaktadır. Ayrıca teşvik uygulamaları siyasi etkilere konu olması sebebiyle de sık sık gündeme gelmektedir. Bu alanlarda yapılan çalışmalardan çıkarılan ortak sonuç ise, bölgesel kalkınma bağlamında bölgelerin yatırım teşviklerinden göreli olarak yeterli pay alamadıklarıdır.Bu çalışmanın amacı 2008-2010 döneminde uygulanan yatırım teşviklerinin değişen sisteme göre etkinliğinin shift-share analizi ile incelenmesidir. Bu doğrultuda bölgeler ve iller düzeyinde uygulanan teşvikler sektörel bazda incelenmiştir. bu doğrultuda bölgeler ve iller düzeyinde uygulanan teşvikler sektörel bazda incelenmiştir. Bölgesel kalkınma çerçevesinde görece az gelişmiş bölgelerimizde yeterli ve etkin bir teşvik politikasının uygulanamadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Regional disparities has been important subject in the public finance literature and economic development since long term. The fundamental problem is that regional disparities affect economic development negatively by leading to socio-economic problems. Incentive is one of the efficient instruments among policies carried out towards reducing regional disparities. Moreover, subjecting to political effects puts incentives on the agenda. Common results obtained from the studies in this field convey that regions do not take enough share from investment incentives.The aim of this study is to examine the efficiency of investment incentives with the shift-share analysis by changing system in the period of 2008-2010. In this context, incentives at the provincial and regional level are examined on sectoral basis. In the framework of regional development, it can be said that a sufficient and efficient incentive policy has not been carried out in least developed regions.