Bölgesel kalkınmada yatırım teşviklerinin rolü: 6. bölge illeri üzerine bir değerlendirme
The role of investment incentives in regionaldevelopment: An evaluation on 6th region provinces
  1. Tez No: 658708
  2. Yazar: SERKAN TEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZDAR KİRACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bölgesel Kalkınma İktisadı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
Bu çalışmada, 2014–2018 arasındaki yıllar için yatırım teşviklerinin bölgesel kalkınmada etkinliği, yeni yatırım teşvik sistemi kapsamında oluşturulan altıncı bölge illeri bağlamında incelenmektedir. Analizde çıktı odaklı Veri Zarflama Analizi (VZA) modellerinden BCC (Banker Charnes Cooper) modeli kullanılmaktadır. Her yıl ve her il için yapılan analizde, sabit yatırımlar miktarı ve belge adedi analizin girdisini, yaratılan istihdam ise analizin çıktısını oluşturmaktadır. Analiz yapılan yılda etkin olan iller referans alınarak yapılan analizde, aynı yıl etkin olmayan illerin etkin olması için alması gereken değerler ortaya konulmaktadır. Her analiz yılında etkin iller bulunurken, hiçbir yılda bütün illerin etkin olduğu tam etkinliğe ulaşılamamıştır. Elde edilen analiz sonuçlarında sabit yatırımların ve belge adedinin azaltılması veya sabit kalması sonucu istihdam artırılarak etkinliğe ulaşılabileceği tespit edilmiştir. Bu çalışmadan elde edilen sonuçlar ve bölge (il) ihtiyaçları göz önünde bulundurularak, etkin olan illere ait veriler incelenerek yapılacak politikalar, bölgede meydana gelecek ekonomik büyüme ve gelişmeyi hızlandıracaktır.
Özet (Çeviri)
This study examines the efficiency of investment incentives of the new investment incentive system for regional development between 2014 and 2018 for the sixth regional provinces in Turkey. The analysis uses BCC (Banker Charnes Cooper) model, which is one of the output oriented Data Envelopment Analysis (DEA) models. For each year and for each province, fixed investment amount and the number of investment documents is the input, and the employment created is the output of the analysis. Using the provinces that are efficient in the year analyzed, the values that make other provinces efficient in the same year are calculated. Efficient provinces are present in each analysis year, but a year of full efficiency where all the provinces are efficient is not present. According to the efficient results of the analysis, employment can be increased using non-increasing fixed investments and number of investment documents. Taking into consideration the results obtained from this study and the needs of the region (province), future policies that use the data of the efficient provinces will accelerate the economic growth and development in the region.