Domenico Carlo Maria Dragonetti'nin La Majör kontrbas konçertosunun formal analiz ve icra açısından incelenmesi
The form analysis and the interpretation of the a dur double bass concerto by Domenico Carlo Maria Dragonetti
  1. Tez No: 320522
  2. Yazar: SİBEL SOYDAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. AMİNBAY SAPAYEV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Yaylı Çalgılar Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bir müzik eserinin önemli unsurlarından biri icracısıdır.Dinleyiciye eseri ve eserin karakterini,anlamını ulaştıran eserin icracısıdır.Bu nedenle icracının eseri dinleyiciye hissettirebilmesi çok önemlidir.Önce eseri kendisinin anlaması ve hissetmesi gerekir.Eserin formunu,oluştuğu dönemin özelliklerini bilmesi, o eserin derinliğini kavrama ve doğru değerlendirme olanağı sağlayacaktır.Eserde var olan değeri dinleyiciye ulaştırabilmesi,ortaya koyduğu doğru değerlendirme ile mümkün olabilecektir.Bu araştırmada solo kontrbasın öncüsü olarak tarihte önemli bir yere sahip olan D.Dragonetti'nin la majör kontrbas konçertosu formal analiz ve icra açısından incelenmiştir.İtalyan kontrbas virtüözü ve bestecisi olan D.Dragonetti kontrbas sanatına ve repertuarına bir çok yenilik getirerek çalınması güç eserler bırakmıştır.Bu eserde teknik güçlükler saptanmaya çalışılmış ve saptanan bu güçlüklerin ortadan kaldırılması için değişik yay teknikleri ve alıştırma yöntemleri ile çalışılmasının önemli unsurlardan biri olduğu görülmüştür.Bu eserin daha iyi icra edilebilmesi için icracılara katkı sağlanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the most important aspects of a musical composition is it's performance. Performance shows the listener the character, the meaning and the piece itself. That is why performer has to make the listener understand the composition. Performer has to understand and feel the piece himself/herself first. Knowing the musical form and the period of its composition will let the performer comprehend the deepness of the piece and interpret the piece correctly. Delivering the contents of the piece will be possible through the correct interpretation the performer presents.In this research of A-dur double bass concerto by D. Dragonetti who was recognized in history as the pioneer of solo double bass, the piece was reviewed in form analysis and performance. Italian double bass virtuosso and composer D. Dragonetti has brought a lot of innovation into the art of the double bass playing and left many difficult pieces to the repertoire. This research tried to determine the technical difficulties, and has shown that one of the important aspects is to practice the determined difficulties with various bow techniques and exercises. It was tried to aid the performers to perform the piece better.