Kalkınma ile sosyo- ekonomik faktörler arasındaki etkileşim ve bir model denemesi
The interaction between development and socio-economic factors and a model application
- Tez No: 320521
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADİL OĞUZHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
Dünya nüfusunun artması ve küreselleşmenin de etkisiyle bireylerin ve ülkelerin ekonomik anlamda sorunları giderek büyümektedir. Bütün bu sorunların ortadan kaldırılması hususunda kalkınma konusunun önemi artmıştır. Kalkınma, II. Dünya Savaşından sonra ekonomik anlamda az gelişmiş ülkelerin ana hedefi haline gelmiştir. Bu ülkelerin, güçlü ve ileri ülkeler seviyesine çıkabilmelerinin en önemli adımı olan ekonomik gelişmişliği sağlamaları, savaş döneminden sonra gerçekleşmeye başlamıştır.Ülkelerin, kişi başına düşen gelirlerinin artışı ve milli gelirin artması kalkınmışlık düzeyini belirleyen faktörlerdendir. Böylelikle, ülkelerin ve bireylerin değişen hayat standartlarına, ekonomilerine ve sosyo-kültürel yapılarında meydana gelecek olumlu yapısal gelişmeye iktisadi kalkınma politikasıyla yön verilmektedir.Çalışmada, kalkınmanın gelişmişliğe etkisinden hareketle, gelişmiş, gelişmekte olan ve az gelişmiş ülkeler sosyo-ekonomik kalkınma kriterleri açısından karşılaştırılarak panel veri analiz yöntemiyle, az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin kalkınma açısından eksiklikleri ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The economic problems of individuals and countries increase in the impact of globalization and the growing world population. In regard to the elimination of all these problems, the importance of development is getting bigger. Development, after World War II, has become the main target of less developed countries in economically. Economic expansion, the most important part to be the level of advanced countries, began to occur after the period of war in these countries.Increase in per capita income and national income are factors that determine the level of development of countries. In this manner, economic development policy is effective of positive structural developments in life-changing standards, economies and socio-cultural structures of the countries and individuals.In the effect of development to improvement, developed, developing and less developed countries are compared in terms of socio-economic development criteria and development deficiencies of developing and less developed countries are analyzed by panel data analysis method.