Scarlatti, Mozart, Schumann ve Skriabin üzerine bir yorum denemesi
A Study of interpretation through works of scarlatti, Mozart, Schumann and Skriabin
- Tez No: 97412
- Danışmanlar: PROF. AYŞE SAVAŞIR
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Piyano Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu çalışmada, Piyano Anasanat dalının Sanatta Yeterlik Sınavı için öngördüğü müfredat programından seçilmiş olan, Scarlatti, Mozart, Schumann ve Skriabin'in eserlerinden oluşan sınav programının, çalışma aşamasında tarafımdan nasıl yorumlandığına dair bazı açıklamalara yer verilmiştir. Bu açıklamalar, bir eseri yorumlarken dikkat edilmesi gereken konular üzerine bazı düşünceler ve adı geçen bestecilerin yaşadıkları dönemlerin, farklı müzik ortamlarına ve tarihsel olaylarına bir bakış ile temellendirilmeye çalışılmıştır. Buradan hareketle, bir yorumcunun kendi yorumunu ortaya koyarken, bunu sorumsuzca kendinden bir şeyler katarak değil, inceleme ve araştırma yoluyla yapmasının, eserini icra edeceği besteciye onu daha çok yaklaştıracağı düşüncesi savunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, certain explanations have been discussed regarding how the examination program -made up works of Scarlatti, Mozart, Schumann and Skriabin selected from the prescribed curriculum- has been interpreted for the“Proficiency in Art”examination for the Piano Major Branch. An attempt has been made to firmly establish these explanations throuh 1) ideas concerning subjects that must be noted when interpreting a piece, and 2) taking into account the musical milieus and historical events in the lifetimes of the aforementioned composers. Accordingly, the idea has been defended that an interpreter, while putting forth her own interpretation, should do so -not by irresponsibly imposing herself on the piece- but rather by means of investigation and research; thus, she will perform the piece in such a way as to bring her much closer to the intent of the composer.