Küçük Menderes Deltası (Selçuk-İzmir)'nın flora - vejetasyonu ve biyolojik çeşitliliğin ekolojik yönetimi
Flora-vegetation and ecological management of biodiversity of Küçük Menderes delta
  1. Tez No: 320586
  2. Yazar: NAYLİN KAHVECİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF GEMİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışma, Batı Anadolu'da bulunan İzmir iline bağlı Küçük Menderes Deltası'nın flora-vejetasyonunu ve ekolojik yönetimini içermektedir.Flora çalışmaları sonucunda bölgede 75 familyaya ait 374 takson tespit edilmiştir. Saptanan taksonların 8 tanesi endemik olup toplam floraya oranı % 2,1'dir.Bu çalışmada, 6 bitki birliği ve 2 alt-birlik tespit edilmiş olup, bunlardan 3 birlik ve 2 alt-birlik yeni tanımlanmıştır. Bu birlikler ve ait oldukları sintaksonomik kategoriler aşağıdaki gibidir.Euphorbio paraliae-Ammophiletum arundinaceae Uslu 1985, sporoboletosum subass. nova, Inuletum crithmoideae ass. nova, juncetosum acuti subass. nova, Potamogetono pectinati-Ceratophylletum demersi (Hild & Rehnelt 1965) Passarge 1995, Typha angustifoliae-Phragmitetum australis R.Tx. et Preising 1942, Halimiono portulaccoidis?Arthrocnemetum frutiosi ass. nova, Ferulo communis-Tamaricetum smyrnensis ass. nova.
Özet (Çeviri)
This study consist of flora-vegetation and ecological management of Küçük Menderes Delta where located in İzmir province, West Anatolia.At the and of flora studies, 370 taxon belonging 75 families have been identified in this region. 8 taxon of them are endemic and the ratio of the total flora is % 2,1.In this study, 6 plant associations and 2 sub-associations have been found. 3 plant associations and 2 sub-associations of them have been described first time. These associations and the syntaxanomic catagories they belong are as follow.Euphorbio paraliae-Ammophiletum arundinaceae Uslu 1985, sporoboletosum subass. nova, Inuletum crithmoideae ass. nova, juncetosum acuti subass. nova, Potamogetono pectinati-Ceratophylletum demersi (Hild & Rehnelt 1965) Passarge 1995, Typha angustifoliae-Phragmitetum australis R.Tx. et Preising 1942, Halimiono portulaccoidis?Arthrocnemetum frutiosi ass. nova, Ferulo communis-Tamaricetum smyrnensis ass. nova.