Eğik koordinat sisteminde kinematik ve euler savary formülü
Kinematics in oblique coordinate system and euler-savary formulas
  1. Tez No: 320587
  2. Yazar: FİRUZE ÇAKIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİN ÖZYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Kinematik, hareketi, sebep ve tesirlerini göz önüne almadan inceleyen mekaniğin bir alt dalıdır. Hareketin, zamansal-uzaysal özellikleri ile uğraşır. Kinematik; uzaklık, hız ve ivmelemeyi doğrusal ve açısal olarak inceler. Kinematik, hareketin ve ondan doğan hız ve ivmenin anlaşılmasıyla kavranabilir.Daha önce H.R.Müller tarafından kinematiğin bazı formülleri ele alınmıştır. Bu formüller sabit ve hareketli koordinat sistemlerinin birim vektörlerinin birbirine dik alınmasıyla elde edilmiştir.Bu çalışmada ise sabit ve hareketli koordinat sistemlerinin birim vektörlerinin dik kesişmemeleri durumunda formüllerin nasıl bir forma dönüşeceğinin incelenmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Kinematics is the branch of classical mechanics that describes the motion of points, objects and systems of groups of objects without consideration of the causes of motion. Kinematics also studies the motion in absolute time and space. It examines distance, velocity and acceleration in terms of linear and angular form.In this thesis various well-known fomulas of kinematics are considered (Müller,1963). These formulas are obtained through constant and moving coordinate systems of unit vectors which are perpendicular to each other.The aim of this study is to investigate how these formulas would take on a form if the unit vectors are not intersecting perpendicular each other.