Lhc deneyinde cms detektörünü kullanarak inklusif jet üretimi
Inclusive jet production at lhc experiment using the cms detector
- Tez No: 320585
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET SAİM SELVİ, PROF. DR. RAMAZAN SEVER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu tez çalışmasında LHC üzerinde bulunan CMS dedektörünün 2011yılında 7 TeV'lik kütle merkezi enerjili pp çarpışmalarında inklusif diferansiyel jet tesir kesitine ( d^2\sigma/dp_Tdy ) ölçüm sonuçları sunuldu. Bu çarpışmalarda proton içerisinde bulunan partonların sert saçılması ile paralel demet halinde parçacık- lardan oluşan hadronik jet hüzmeleri baskın şekilde meydana gelmektedirler. Jet hüzmelerinin özellikleri ve inklusif jet meydana gelme olasılığına ait da- ğılımlar, parton dağılım fonksiyonları hakkında bilgi vermektedir, pertürbatif QCD'nin test edilmesini sağlamaktadır ve yeni fizik süreçlerine de duyarlı- dır. Jet hüzmeleri Anti-kT (R=0.5) jet bulma algoritması ile oluşturuldular, parçacık seviyesindeki enerjilerine kalibre edildiler ve oluşum hızları toplam 4.9 fb^{?1} kadar veri üzerinden 0 < |y| < 2.5 bölgesinde 5 rapidite aralığında ölçüldü. Sonuçlar üst mertebe diyagramlar içeren teorik hesaplamalar ve sistematik belirsizlikler ile karşılaştırıldı. Bu sonuçların yanında, parton sağnağı, çoklu parton etkileşmeleri ve hadronizasyon süreçleri için çeşitli ince ayar parametreleri, Monte Carlo olay üretici programları kullanarak CMS'deki jet hüzmelerine ait ölçüm sonuçları ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a measurement of inclusive differential jet cross section ( d^2\sigma/dp_Tdy ) in pp collisions using the data collected in 2011 in the CMS detector at the LHC at a center-of-mass energy of 7 TeV are presented. The dominant process in these collisions are the production of hadronic jets which consists of collimated sprays of particles coming from the hard scattered partons within in the proton. The properties of jets and inclusive jet production rates pro- vide insight on the determination of parton density functions, allow to test the predictions of perturbative QCD and also sensitive to the new physics. Jets are formed using the Anti-kT jet finding algorithm (R=0.5), corrected to the particle level energy and production rates are measured in 5 rapidity regions of 0 < |y| < 2.5 over the total of 4.9 fb^{?1} data. The results are presented comparing next-to-leading order theoretical predictions and systematic uncertainties. Additionally, various tuning parameters for parton shower, multi parton interaction and hadronization processes are compared to the observed jet measurements in the CMS using the Monte Carlo event generators.