Çimento sektörü için mobil etmen tabanlı bir karar destek sisteminin geliştirilmesi
A mobile agent based decision support system for cement industry
- Tez No: 320593
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GEYLANİ KARDAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Bilgisayar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Günümüzde dünya globalleşmekte, ülkeler arası sınırlar kalkmaktadır. Bu durum ise rekabeti arttırmaktadır. Firmalar çözüm olarak maliyetlerini olabildiğince kısmaya çalışmaktadır. Üretim planlama bu arayışta önemli bir yere sahiptir. Çimento sektörü de bu konuda benzerlik gösterir. Daha önce bu sektör için çok dikkate alınmayan üretim planlama artık önem kazanmaktadır.Bu tezde, enerji maliyetlerini minimize etmeyi amaç olarak belirleyen ve bunu yaparken çeşitli kısıtları karşılamaya çalışan bir çimento üretim planlama yazılım sistemi geliştirilmiştir. Bu sistem tasarlanırken mobil teknoloji ve yazılım etmenlerinden faydalanılmıştır. Özerk yapıları yanında etmenlerin haberleşme özellikleri de kullanılarak departmanlar arası iletişim sağlanmakta ve üretim planı oluşturulmaktadır. Oluşturulan plan enerji maliyetlerini düşürürken satışı ve üretim kısıtlarını karşılamaktadır.Tezde ortaya konan mobil etmen tabanlı bu yeni sistemin hayata geçirilmesi durumunda enerji maliyetlerinde ciddi bir düşüşün olduğu görülmüştür. Aynı zamanda otomasyon sayesinde çalışanların iş yükleri de gözle görülür derecede iyileşmektedir. Bu durum da ilgili sektördeki firmalara rekabet ortamı içerisinde öne çıkma fırsatı verecektir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the World is globalized and borders are nearly removed between countries. So, the competition between companies is increasing. As a solution, companies are trying to decrease their costs. Production planning is very important for decreasing the costs and like other industries, it has also become critical in cement industry within this direction.In this thesis, a cement production planning software system which tries to minimize energy cost and meet some constraints is presented. The mobile technology and software agents are used while designing the system. The production plan is prepared by using messaging properties of the agents as well as their autonomous structure for communication between departments. The plan reduces energy cost and covers all production constraints.As a result of the new agent system, a serious drop at the energy cost was observed. At the same time, automation reduced the workload of employees significantly. So, companies will have an advantage at this competition.