PAH analizine yönelik optik sensör geliştirilmesi
Development an optical sensor for analysis of PAH
- Tez No: 320591
- Danışmanlar: DR. NUR AKSUNER, PROF. DR. EMÜR HENDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Polisiklik Aromatik Hidrokarbonlar günümüzde önemli bir çevre kirliliği oluşturmaktadırlar. Volkanik patlamalar gibi doğal kaynaklardan çevreye yayılan bu kirleticiler en çok insan kaynaklı faaliyetlerden çevreye yayılmaktadır. Naftalin de kısaca PAH olarak adlandırılan polisiklik aromatik hidrokarbonların iki halkalı en küçük üyesidir. Naftalin ayrıca uçucu organikler sınıfına da dahil edilen bir moleküldür. Endüstriyel alanda birçok kullanım yeri olan naftalin bunun dışında evlerde koku giderici ve güve kovucu olarak da kullanılmaktadır. Oda sıcaklığında bile kolaylıkla süblimleşebilen naftalin bu özelliği ile evlerde önemli bir kirletici olarak öne çıkmaktadır. Hemolitik anemi ve katarkt gibi sağlık etkileri raporlanan ve şüpheli karsinojen olan naftalinin hava ortamındaki analizi bu nedenle önemlidir.Bu çalışmada havalandırma yapılmayan bir odada, dolaplarda giysiler arasına yerleştirilen naftalinin havada ulaşabildiği maksimum konsantrasyonu ölçmek amacıyla bir yöntem geliştirilmeye çalışılmıştır. Naftalinin fluoresans özellik göstermesi temel alınarak havadaki naftalin derişimi, etanol bulunan tuzakta tutulma sonrası spektrofluorimetre ile direk olarak ölçülmüştür. Geliştirilen yöntem ile 3 evde analizler yapılmış ve elde edilen sonuçlar izin verilen değerlerin üstünde bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Polycyclic Aromatic Hydrocarbons constitute a significant environmental pollution contemporarily. These pollutants are emitted to the environment from natural sources such as volcanic eruptions, but especially human-induced activities. Naphthalene which has two rings is the smallest member of polycyclic aromatic hydrocarbons, also briefly referred to as PAH. Naphthalene is a molecule that is also included in the class of volatile organics. Naphthalene, which is where a lot of use in industrial area is also used as home deodorizer and a moth repellent. Naphthalene can sublimate easily even at room temperature. Thus in homes, naphthalene with this feature stands out as an important pollutant. As a result of health effects of naphthalene such as hemolytic anemia and catarct reported and suspected carcinogen, so it is important that the analysis of naphthalene for environment.In this study, it is aimed to develop a method to measure the maximum concentration of naphthalene which placed clothes in a closet in a room without air conditioning. Naphthalene concentration in the air was measured directly with spectrofluorimeter based on fluorescence feature of naphthalene after naphthalene was held in the trap of ethanol. In three homes were analysed with this developed method and the results obtained were found on the allowed values.