Çipura (Sparus aurata, L. 1758) spermlerinin uzun süreli korunumu
Cryopreservation of gilthead sea bream(Sparus aurata, L.1758) spermatozoa
- Tez No: 320594
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞAHİN SAKA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışmada çipura (Sparus aurata L. 1758) spermasının doğal üreme mevsimi süresince hız, konsantrasyon, baş boy alanı, hacim ve yaşam süresi gibi spermatolojik özelliklerin belirlenmesi, soğuk saklama işleminde dimetilsülfooksitin üç farklı konsantrasyonu ile iki farklı extender kullanılaraksperm motilitesine olan etkilerini saptamak üzerine yapılmıştır. Sperm motilite analizinde 48.600 örnek değerlendirilmiştir. Çalışmada 1:3 sulandırma oranı kullanılmıştır. Örnekler 0,25ml straw tüplerde sıvı nitrojeniçinde -196 0C'de 3 ay muhafaza edilmiştir.Çalışmada toplam 30 adet anaç balık sperma alımı için kullanılmıştır. Kullanılan anaçların ortalama ağırlıkları 606,83±35,92 g, ortalama boyları 30,13±1,16 cm olarak saptanmıştır. Anaçlarından elde edilen spermlerin ortalamahacmi 4,46 ± 0,72 ml.kg-1 olarak tespit edilmiştir. Spermlerin ortalama konsantrasyonu 7,06 ± 1,5 spz.ml-1, ortalama hız 103,97 ± 17,4 ?m.sn-1 , başboy alanı 3,41 ± 0,3 ?m2 olarak belirlenmiştir. Sperm aktivite süresi ortalama 7,31± 0,8 dk olarak ölçülmüştür. Çalışma sonunda IMV extender kullanılan grupta 1. ayda en yüksek motilite %10 DMSO ve 40 ºC çözdürme sıcaklığı sonrası saptanmıştır (%72,7±0,35). Buoran 3. ayın sonunda düşüş göstermiştir (%32±0,99). Fabbrocini extender kullanılan grupta 1. ayda en yüksek motilite yine %10 DMSO ve 40 ºC çözdürme sıcaklığı sonrası saptanmıştır (% 58,0±0,8). Bu oran 3. ay sonunda %18,3±0,54 olarak tespit edilmiştir.Bu çalışma ile IMV extender'ın uzun süreli koruma işleminde, daha önceki çalışmalarda kullanılmış olan Fabbrocini extender'a göre daha yüksek motiliteoranı gösterdiği belirlenmiş, ayrıca çalışmada çipura spermlerinde ilk defa 1:3'lük seyreltme ve 40 ºC çözdürme uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, effects of three different concentrations of DMSO with twodifferent extenders on motility of the spermatozoa and also spermatalogicalcharacteristics by determination of velocity, concentration, head area, volume, andsurvival have been investigated in gilthead sea bream (Sparus aurata) during thenatural spawning season.Sperm motility analyses were carried out on 48.600 specimens. Dilutionwas performed in 1/3 volumes v/w and also samples were stored in 0,25 ml strawtubes in liquid nitrogen ?196 ºC for three months.In current study, 30 breeders were used in order to obtain of spermatozoa.Average total length and weight were measured as 606,83±35,92 g and30,13±1,16 cm, respectively. Also, average volume of spermatozoa wereestimated as 4,46±0,72 ml.kg-1 . Besides, average concentration, velocity, headarea, and survival were determined as 7,06±1,5 spz.ml-1, 103,97±17,4 ?m.sec-1,3,41±0,3 ?m2, and 7,31±0,8 min, respectively.At the end of the experiments, the highest motility was found in the firstmonth of IMV extender in group of 10% DMSO and 40 ºC thawing (72,7±0,35%)and also this value decreased to 32±0,99% at the end of the third month ofexperiments. In groups of Fabbrocini extender used, the maximum peak ofmotility was found in the first month of in group of 10% DMSO and 40 ºCthawing (58±0,8%) and also this value reduced to 18,3±0,54% at the end of thethird month of experiments.It is determined that IMV extender demonstrated relatively higher motilityrates than the obtained results from the Fabbriocini extender and also 1/3 volumesv/w dilution and 40 ºC thawing were firstly administered for cryopreservation ofspermatozoa of gilthead sea bream.