Örgü sistemlerde sorgu işlemesi için kaynak taraması ve ataması
Resource discovery and allocation for query processing in grid systems
  1. Tez No: 320596
  2. Yazar: DENİZ ÇOKUSLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAYHAN ERCİYEŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Bilgisayar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Örgü sistemleri geniş ölçekli hesaplama kabiliyetleri ve yüksek erişilebilirlikleri sebebiyle günümüzün ilgi çeken araştırma konularından biri haline gelmiştir. Bu sebeple birçok güncel araştırma alanı örgü sistemlerinin sunduğu olanaklardan faydalanmaktadır. Dağıtık sorgu işleme, mevcut altyapısını koşut ve dağıtık sistemlerden örgü sistemlere taşımak amacıyla yüksek miktarda araştırmalar yapılan alanlardan birisidir. Bu tezde, örgü sistemler üzerinde sorgu işlemesi için kaynak taraması ve kaynak ataması konuları üzerinde odaklanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Grid systems are today?s one of the most interesting computing environments because of their large computing and storage capabilities and their availability. Many different domains profit the facilities of grid environments. Distributed query processing is one of these domains in which there exists large amounts of ongoing research to port the underlying environment from distributed and parallel systems to the grid environment. In this thesis, we focus on resource discovery and resource allocation algorithms for query processing in grid environments.