Farklı kompleksleyici reaktiflerin uranyum saptanmasında kullanılabilirliklerinin UV-GB spektrofotometri ve türevleme yöntemleri ile incelenmesi
Study of usability of different reagents in determination of uranium by using UV-Visible and derivative spectrophotometric methods
- Tez No: 320595
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT A.A. ASLANİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Nükleer Mühendislik, İstatistik, Chemistry, Nuclear Engineering, Statistics
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Nükleer teknolojide uranyum saptanması önemli yer tutmaktadır. Geleneksel metodlarla, uranyumun saptanması için zaman alan ve zahmetli, çok kompleks, birçok ön ayırma işlemi uygulanmak zorundadır.Bu çalışmada, UV-GB spektrofotometrisi, türevleme ve Faktör Analizi Sıra Azaltma (RAFA) teknikleri kullanılarak herhangi bir ön ayırma metodu uygulamaksızın uranyum saptaması yapılmıştır. Uranyumun saptanması için kemometrik metodlarla, bir yöntem geliştirilmiştir.Uranil iyonuyla kompleksleşmede kullanılabilen Alizarin Red S. (ARS) ve Amonyum-N, N-Tetrametilenditiokarbamat (ATC) reaktifleri UV-GB spektrometrisinde karakteristik spektruma sahiptir. Elde edilen verilerle türevleme ve istatistiksel metodlar kullanılarak analizler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Determination of uranium has a great importance in nuclear technology. Many pre-separation methods, which are very complex, time consuming and troublesome, have to carry out for determination of uranium in conventional methods.In this study, determination of uranium was carried out without any pre-separation methods by using UV-visible spectrophotometry, derivative and Rank Annihilation Factor Analysis (RAFA) techniques. A method was optimised for determination of uranium with chemometrics methods.Due to the Alizarin Red S. (ARS) and Ammonium-N, N-tetramethylenedithiocarbamate (ATC) reagents have characteristic spectrum in the UV-visible spectrometry, they are suitable to complexation with uranil ion. The analysis of obtained data was carried out by using derivative and statistical methods.