Toprak ve beton havuzlarda kültüre alınan sazan türlerinin gelişimlerinin karşılaştırmalı olarak incelenmesi
The comparative growth of carp growth in pond and concrete piscinas
- Tez No: 320601
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN ÖZDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu tezde toprak havuz ve beton havuz olmak üzere iki farklı akuakültür sisteminde sazan balığı yetiştiriciliğinin farklılıkları araştırılmıştır.Bu araştırmada sazan balığı türlerinin biyolojisini, su kalite değerlerini, toprak havuz ve beton havuz yapım aşamalarını, birbirlerine sağladıkları avantaj ve dezavantajlarını araştırdık. Şu an için sazan balığı türlerinin yetiştirilmesinde toprak havuz sistemlerinin, beton havuz sistemlerine göre daha avantajlı olduğunu görmemize karşın iki farklı akuakültür sisteminin kombine bir çalışma sayesinde sazan balığı türlerinin et kalitesi ve ekonomik değerinin arttığını gözlemledik.
Özet (Çeviri)
This thesis presents differences between two models of carp cultivation. These two models are aquacultural carp cultivation in concrete and pond piscinas.The following investigation documents advantages and disadvantages of both two models, the biology of carp, characteristic parameters of water and setup of cultivation piscinas.İn aquacultural point of view, it is seen that pond piscinas have more advantages and more effective than concrete piscinas. However a combined working of these two models achive better results as market value of and the meat quality of fish.