Probiotik ürünlerin çipura (Sparus aurata) larva kültüründe kullanımı: Büyüme parametreleri ve enzimatik aktivite
The using of probiotics in sea bream (Sparus aurata) larviculture: Growth parameters and enzyme activity
  1. Tez No: 320602
  2. Yazar: NİHAN ARIĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CÜNEYT SUZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmada çipura larva kültüründe probiotik bakterilerin kullanım olanakları ve larval dönem üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Yeşil su tekniğinde 3 tekrarlı sürdürülen denemeler kapsamında çipura larvalarının ilk 20 günlük besleme döneminde canlı yeme ve tank ortamına Bacillus sp. grubu probiotik uygulaması yapılmış ve 40 gün boyunca büyüme parametreleri ile sindirim enzim aktiviteleri izlenmiştir. Çipura larvalarında deneme sonunda 40. günde elde edilen sonuçlar incelendiğinde total boy deneme grubunda 21.12±1.8 mm, ağırlık 28.12±2.3 mg, spesifik büyüme oranı 7.8 %/gün ve yaşama oranı da %16.7 olarak tespit edilmiştir. Kontrol grubunda ise 40. günde total boy 17.03±1.2 mm, ağırlık 24.28±2.7 mg, spesifik büyüme oranı 7.1 %/gün ve yaşama oranı da %8.2 olarak bulunmuştur. Büyüme parametreleri açısından deneme grubu ile kontrol grubu arasındaki farklılıklar önemsiz bulunmuştur (p>0.05). Bununla birlikte, eksojen besin alımı ile eş zamanlı olarak pankreatik sekresyon tespit edilmiş ve en yüksek alkaline proteaz aktivitesi deneme grubunda 145.2±13.2 mU/mg protein-1 ölçülmüştür. Alkalin proteaz aktivitesi açısından deneme grubu ile kontrol grubu arasındaki farklılık önemli bulunmuştur (p0.05). Sonuçta, çipura larvalarında Bacillus sp. grubu bakterilerin çipura larva üretiminde kullanımının olumlu etkileri olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, using properties and beneficial effects of probiotics have been investigated in sea bream larviculture. Larval culture was triplicated in green water technique. Bacillus sp. probiant have been administrated both for live food rotifer and also culture environment during the first 20 days and also growth parameters and digestive enzyme activities were examined until on day 40. At the end of the experiment, total length, weight, specific growth rate, and survival rate were determined as 21.12±1.8 mm, 28.12±2.3 mg, 7.8 %/day, and 16.7%, respectively. In control group, these parameters were estimated as 17.03±1.2 mm, 24.28±2.7 mg, 7.1 %/day, and 8.2%, respectively. There is no significant differences in growth parameters between experimental and control group (p>0.05). However, pancreatic secretion was firstly detected concurrently with starting of exogenous feeding and also the peak of alkaline protease was determined in experimental group as 145.2±13.2 mU/mg protein-1. Significant differences were found in specific activities of alkaline protease between experimental and control group (p0.05). As a result, it is determined that using of probiotics has some remarkable and beneficial effects in sea bream larviculture.