Video akışlandırma uygulamalarında görev alacak yazılım etmenlerine ait bir mimari
An agent architecture for peer-to-peer live video streaming applications
  1. Tez No: 320605
  2. Yazar: SÜLEYMAN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GEYLANİ KARDAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Bilgisayar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Günümüzde yazılım sistemlerinin tasarımı giderek daha karmaşık hale gelmektedir. Bu nedenle yazılım etmenlerine olan ihtiyaç artmış ve etmenler pek çok alanda kullanılmıştır. Yazılım etmenlerinin özerk, karşıt-eylemli ve gerektiğinde proaktif olması, görevdeş ağlarda video akışlandırma uygulamalarındaki çeşitli problemlerin çözümü için de uygun olmaktadır.Bu tezde, video akışlandırma uygulamasında yer alan düğümlerin video kalitesini arttırmak amacıyla Kanı-İstek-Hedef modelini temel alan yeni bir etmen mimarisi geliştirilmiştir. Önerilen mimari, özel olarak video akışlandırma uygulamalarında önemli bir alan olan eş seçiminde uygulanmıştır. Etmenlerin kaynaktan hedefe video bit hızı, gecikme değeri ve atlama sayısı parametrelerini ortam gerçekleri olarak algıladığı ve ortamın durumunu değerlendirerek eş seçimini gerçekleştirdiği bir yazılım sistemi gerçekleştirilmiştir. Oluşturulan mimaride karşıt-eylemli ve proaktif olmak üzere iki farklı etmen davranışı tasarlanmıştır. Proaktif davranışın karşıt-eylemli davranışa göre daha iyi karar vermesi hedeflenmiştir.Test sonuçları, iki etmen davranışının da video kalitesini alınan toplam video bit hızını belirli bir eşik düzeyinin üstünde tutarak arttırdığını göstermiştir. Dahası, proaktif etmen davranışının karşıt-eylemli davranışa göre hedef odaklı çalışarak daha iyi seçimler yaptığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the design of software systems is getting more complex. Software agents bring a promising approach for solving the complexity and they have been widely used in many application domains. As the agents exhibit autonomous, reactive and proactive behavior, they are also useful for solving various problems of peer-to-peer video streaming.In this study, a novel agent architecture based on the well-known Belief-Desire-Intention (BDI) model is designed in order to increase the video quality of the peers in video streaming applications. The proposed architecture is applied in partner selection problem which is an important area in video streaming. An agent-based software system is developed. The video bitrate, delay and hop count from source to destination nodes are given to the software agents as environment facts and agents make partner selection according to these facts. Two different agent behaviors are designed in the proposed architecture, namely reactive and proactive behavior. It is aimed that the proactive behavior makes better decisions when compared to reactive behavior.The test results show that both proactive and reactive behaviors of the proposed architecture manage to increase the video quality by keeping the total received bitrate value above the threshold. Moreover, it is observed that the proactive behavior applies better decisions by exhibiting goal-oriented behavior when compared to reactive behavior.