Yeni makromoleküller ile katkılanmış p-tipi organik alan etkili transistörlerin elektriksel karakterizasyonu
Electrical characterization of p-type organic field effect transistors doped by new macromolecules
- Tez No: 320604
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİRCAN DİNDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Kimya, Energy, Chemistry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güneş Enerjisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu yüksek lisans tezinde organik alan etkili transistörlerin (OFET) düşük mobilite değerlerinin artırılması amacı ile enstitümüzde iki ayrı metal ile kompleksleşen farklı elektro aktif gruplara sahip metalftalosiyanin türevleri sentezlenerek, aktif tabakalara katkılanmış, elektriksel etkileri araştırılmıştır..Yeni ftalosiyanin molekülleri olarak sentezlenen, 2(3),9(10),16(17),23(24)-tetra(4-((2,4,4-trimethylpentyl)thio))metalftalosiyanin, 2(3),9(10),16(17),23(24)-tetra((2E)-3-(4-fenil)akrilikasit)metalftalosiyanin ile 2(3),9(10),16(17),23(24)-tetra(butil(2E)-3-(4-fenil)akrilat)metalftalosiyanin bileşiklerinin kobalt ve çinko metalli türevleri kullanılmıştır. Bu moleküller Poly(3-hexylthiophene-2,5-diyl) (P3HT) ve Poly[(9,9-dioctylfluorenyl-2,7-diyl)-co-bithiophene] (F8T2) organik yarıiletken polimerlere katkılanarak transistörler üretilmiş ve elektriksel karakterizasyonları yapılmıştır. Ölçüm sonuçlarına göre özellikle p-but. ester ZnPc ile katkılanan yapılarda yüksek mobilite değerlerine ulaşılmıştır.Yalıtkan tabakalar ve dielektrik/organik yarıiletken arayüzeyleri, AFM ile incelenmiş, sistematik olarak farklı yapılardaki OFET'lerden elde edilen yük mobiliteleri karşılaştırılmıştır. Sentezlenen moleküllerin biri dışında hepsinin mobilite değerlerinde artış sağladığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This Master thesis focus on characterization and enhancing of organic FET (OFET) devices by doping new phthalocyanine molecules which have different elecroactive groups. Active layers of organic field effect transistors have been doped with various metal phthalocyanines to increase the mobility of devices and their electrical parameters have been characterized.For this study three new phthalocyanine cores have been synthesized in our institute. Zinc and cobalt have been used as center atom with each phthalocyanine core to obtain six different phthalocyanine complexes. These phthalocyanine cores are 2(3),9(10),16(17),23(24)-tetra(4-((2,4,4-trimethylpentyl)thio))metalphthalocyanine, 2(3),9(10),16(17),23(24)-tetra((2E)-3-(4-phenyl)acrylicacid)metalphthalocyanine and 2(3),9(10),16(17),23(24)-tetra(butyl(2E)-3-(4-phenil)acrylate)metalphthalocyanine.Each complex has been doped into P3HT and F8T2 which are used as active layer for OFET?s. After the fabrication of OFET?s, electrical characterizations have been carried out. According to the measurements, especially p-coumaric butyl ester ZnPc doped devices represents the higest mobility values.