Basınçlı sulama şebekesinde proje debisi hesaplamasına ilişkin yöntem karşılaştırması
Comparing the calculation methods of project flow rates in pressurized irrigation networks
  1. Tez No: 320611
  2. Yazar: AYŞE AKYOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSA AVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmanın amacı, basınçlı sulama şebekesinde sistem debisini hesaplamada kullanılan bazı yöntemleri karşılaştırmaktır. Sulama şebekesinde su dağıtımının istek ve rotasyon yöntemiyle yapılacağı kabul edilmiştir. Bu nedenle, sistem debisi önce rotasyon esasına göre, sonra istek esasına göre belirlenmiştir. İstek esasına göre sistem debisinin belirlenmesinde Clement yöntemi kullanılmıştır. Bu yöntemin uygulanmasında alt ünite sayısı iki farklı yaklaşıma göre belirlenmiş, bu yüzden bu yöntemle iki farklı yaklaşım sistem debisi elde edilmiştir. elde edilen sonuçlara göre istek yöntemi için elde edilen debi değerleri rotasyon yöntemine göre elde edilen değerden daha büyük bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to compare the calculation methods of systems flow rate at pressurized systems. It?s accepted that at irrigation network, water distribition is going to be done with on-demand and rotation method. Because of that the flow rate is firstly calculated with rotation method, after that it?s calculated with on-demand method. At on-demand method Clement model is used to calculate the flow rate. When using this model diffirent two approachs used. So two diffirent flow rate value found. As a result of this study calculating the flow rate of the system with on-demand method has a bigger value than rotation management system.