Omega-3 yağ asitlerince zenginleştirilmiş yumurta tavuğu karma yemlerine farklı bitkisel ekstraktların ilavesinin yumurta verimi, kalitesi, lipid peroksidasyonu ve antioksidan kapasite üzerine etkileri
The effects of different plant extracts supplementation to egg layers feeds enriched with omega-3 fatty acids on egg efficiency, quality, lipid peroxidation and antioxidant capacity
- Tez No: 320615
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE BASMACIOĞLU MALAYOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yemler ve Hayvan Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu çalışmada, omega (n) -3 yağ asitlerince zenginleştirilmiş yumurta tavuğu karma yemlerine farklı bitkisel ekstraktların ilavesinin yumurta verimi, kalitesi, lipid peroksidasyonu ve antioksidan kapasite üzerine etkileri araştırılmıştır. Denemede 144 adet Süper Nick genotipindeki 28 haftalık yumurta tavuğu 6 ana grup ve her bir grupta 4 tekerrür (6 hayvan/tekerrür) olacak şekilde 24 alt gruba rastgele dağıtılmıştır. Denemede vitamin E veya bitkisel ekstrakt ilavesiz (Kontrol), 200 mg/kg ?-tokoferol asetat ilaveli (Vit-E), 5 g/kg üzüm çekirdeği ekstraktı ilaveli (ÜÇE), 5 g/kg biberiye ekstraktı ilaveli (BE), 5 g/kg yeşil çay ekstraktı ilaveli (YÇE) ve 5 g/kg zeytin yaprağı ekstraktı ilaveli (ZYE) yemlerle beslenen 6 farklı muamele grubu oluşturulmuştur. Deneme 10 hafta süre ile devam etmiştir.Denemede kullanılan üzüm çekirdeği, biberiye, yeşil çay ve zeytin yaprağı ekstraktlarının toplam fenol içerikleri sırasıyla 157.20, 248.50, 315.56, 141.74 mg GAE/g olarak saptanmıştır. İki farklı yönteme göre saptanan antioksidan aktiviteleri ise radikal süpürme aktivitesi (DPPH) için % 61.7, 94.0, 74.4, 72.1 ve troloks eşdeğeri antioksidan aktivitesi (TEAC) için 69.5, 58.8, 285.4, 43.7 µM/100 g olarak bulunmuştur. Yumurta verimi (%, adet/hayvan/hafta) YÇE muamele grubunda, yem tüketimi (g/hayvan/gün) ise BE ve YÇE muamele gruplarında olumsuz yönde etkilenmiştir. Yumurta kalite kriterlerinden ise yumurta ve ak ağırlığı YÇE ve BE, şekil indeksi Vit-E ve YÇE, haugh birimi Vit-E ve ZYE, ak indeksi Vit-E, ÜÇE, YÇE ve ZYE, sarı ağırlığı ve kabuk ile ilgili kalite kriterleri ise YÇE muamele gruplarında kontrole göre düşüş göstermiştir. Yeme bitkisel ekstrakt ilavesi ile yumurta sarısı toplam doymuş yağ asitleri içeriği azalırken vitamin E veya bitkisel ekstrakt ilavesi ile yumurta sarısı toplam çoklu doymamış yağ asitleri içeriği artmıştır. Kan malondialdehit (MDA) düzeyi ÜÇE ve YÇE, karaciğer MDA düzeyi ise Vit-E, ÜÇE ve ZYE muamele gruplarında azalış gösterirken kan glutatyon düzeyi ÜÇE, karaciğer glutatyon düzeyi BE, YÇE ve ZYE muamele gruplarında artış göstermiştir. İki farklı koşullarda (tüketici ve oda) depolanan yumurtaların yumurta sarısı MDA düzeyi tüketici koşullarında BE muamele grubu dışında, oda koşullarında ise tüm muamele gruplarında azalmıştır. Yapılan duyusal değerlendirmede panelistler tarafından YÇE muamale grubu hayvanlarından elde edilen yumurtalar diğer muamele grubu hayvanlarından elde edilen yumurtalara göre daha lezzetli, biberiye ekstraktı ile beslenen hayvanlardan elde edilen yumurtaların sarı rengi de vitamin E veya diğer bitkisel ekstrakt ile beslenen hayvanlardan elde edilen yumurtaların sarı rengine göre daha açık bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of different plant extracts supplementation to egg layers feeds enriched with omega (n)- 3 fatty acids were investigated on egg efficiency, quality, lipid peroxidation and antioxidant capacity. Twenty-eight weeks old one hundred and fourty-four (144) Super Nick genotype laying hens were randomly divided into six main groups, and each experiment was replicated four times (6 animal/ per group) in total of 24 subgroups. In trial, 6 treatment groups fed diets unsupplemented with vitamin E or plant extract (Control), supplemented with 200 mg/kg alpha-tocopherol acetate (Vit-E), supplemented with 5 g/kg grape seed extract (GSE), supplemented with 5 g/kg rosemary extract (RE), supplemented with 5 g/kg green tea extract (GTE) and supplemented with 5 g/kg olive leaf extract (OLE) were formed. The experiment conducted for a period of 10 weeks.Total phenolic contents of the plant extracts of grape seed, rosemary, green tea and olive leaf used in the experiment were determined in vitro to be 157.20, 248.50, 315.56 and 141.74 mg GAE/g, respectively. The antioxidant activities determined by two different methods provided the values of 61.7, 94.0, 74.4 and 72.1 % for radical scavenging (DPPH) and 69.5, 58.8, 285.4 and 43.7 g µM/100g for trolox equivalent antioxidant activities (TEAC) respectively. Egg production (%, number/animal/week) in the GTE treatment group, feed consumption (g/animal/day) in the RE and GTE treatment groups were adversely affected. Egg quality criteria such as egg and albumen weight in the GTE and BE, shape index in the Vit-E and GTE, haugh unit in the Vit-E and OLE, albumen index in the Vit-E, GSE, GTE and OLE, yolk weight and all of the shell criteria in the GTE treatment groups decreased compared to the control. Total saturated fatty acid contents of egg yolks decreased with supplementation of plant extract while polyunsaturated fatty acid contents of egg yolks increased with supplementation of vitamin E or plant extract to feed. Blood malondialdehyde (MDA) values in the GSE and GTE, liver MDA values in the Vit-E, GSE and OLE treatment groups decreased, while blood glutation value in the GSE, liver glutation values in the RE, GTE and OLE treatment groups increased. MDA values of the egg yolks stored at two different conditions (room and consumer) were evaluated. In the room condition, all treatment groups showed significantly lower values compared to the control, whereas, in the consumer condition, similar results were observed except for the RE treatment group. In the sensory evaluation, the panelists were found that the eggs obtained from hens in the GTE treatment group is more delicious than the eggs obtained from hens in the other treatment groups, and yolk color of the eggs obtained from hens fed with rosemary extract is lighter than those obtained from hens fed with vitamin E and other plant extracts.