Yalova ili kesme çiçek üreticilerinin üretim ve girdi kullanım kararları üzerine bir araştırma
A research on the production and input uses decisions of cut flower producers in yalova
  1. Tez No: 320618
  2. Yazar: MUSTAFA ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT MİRAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
Ekonomik alanda işletme yönetiminin karşılaştığı en büyük sorun karar verme aşamasıdır. Üreticiler, üretim faaliyetlerinin çeşitli aşamalarında sayısız kararlar vermek durumunda kalmaktadır. Üreticilerin vermiş olduğu kararlar üretim şekillerini etkileyerek üreticilerin gelirleri üzerinde etkili olmaktadır.Bu çalışmada Analitik Hiyerarşi Süreci ile Yalova ili kesme çiçek üreticilerinin işletmelerinde hangi kesme çiçek türlerine niçin yer verdikleri belirlenerek, üretim aşamasında girdi kullanımında etkili olan faktörler ortaya konulmuş, üreticilerin daha rasyonel kararlar alarak, üretim faktörlerini daha verimli kullanmaları suretiyle gelirlerini artırabilmelerine olanak sağlanması hedeflenmiştir.Analitik Hiyerarşi Süreci sonunda Yalova ili kesme çiçek üreticileri için üretim açısından kârlılık, girdi kullanımı açısından ise kullanım etkinliği en önemli kriter olarak belirlenmiştir.Bulanık eşli karşılaştırma yöntemine göre kesme çiçek üreticileri için en önemli amaç ?en yüksek kârı elde etmek? tir.Dekara en yüksek brüt marj lilyum türünden elde edilirken, lilyumu; lisianthus, gül ve frezya türleri takip etmektedir.İncelenen işletmelerde optimum işletme planları, hedef programlama (goal programming) yardımıyla elde edilmiştir. Hedef programlama modeli ile beş yıllık planlama yapılmıştır. Planlama sonucunda 16.263.746 TL lik brüt marja ulaşılmış olup; işgücü tamamen kullanılmış, tüm kesme çiçek türlerinde minimum arazi miktarları planlamaya girmiştir.
Özet (Çeviri)
Decision making is the faced biggest problem in the economic field of business management. Producers have to make many decisions at various stages of production activities. Producers? decisions affect the production layout, so that these decisions have been effective on the revenue of producers.With this study, decisions in cut flower species selection and reasons will be determined by using Analytic Hierarchy Process. The effective factors of production and input use will be introduced. Producers? income can be increased by more rational decisions of producers and more efficient uses of the production factors in Yalova.After the Analytic Hierarchy Process, profitability and using efficiency were determined as the most important criterion in terms of production and input use for cut flower producer in Yalova.According to the fuzzy pairwise comparison method, the most important goal of cut flowers producers is“to achieve the highest profit”.Highest gross margin per dekar were obtained by lilium species and lilium was followed by lisianthus, roses, and freesia species.Optimum operating plans were obtained with the help of goal programming (goal programming) on surveyed enterprises. Five-year planning was made by goal programming model. After the planning, 16,263,746 TL gross margin was achieved, labor was completely used, for all cut flower species minimum amount of land were taken into planning.