Yalova ili kesme çiçek üretimi yapılan alanlarda Tomato spotted wilt virus (TSWV), Dasheen mosaic virus (DSMV) ve Cucumber mosaic virus (CMV)'lerinin saptanması üzerine araştırmalar
Studies on identification Tomato spotted wilt virus (TSWV), Dasheen mosaic virus (DSMV) and Cucumber mosaic virus (CMV)'es in areas growern cut flowers of Yalova province
- Tez No: 374463
- Danışmanlar: PROF. DR. HAVVA İLBAĞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Türkiye'de Yalova, süs bitkileri üretimi bakımından önemli illerden birisidir. Anthurium andreanum (Flamingo çiçeği), bazı orkide (Cymbidium spp.), gül (Rosa spp.) ve gerbera bitkileri başta olmak üzere çok değerli kesme çiçek türlerinin örtüaltında ve kontrollü koşullarda üretimi yapılmakta ve ülke çapında ihtiyacı karşıladığı gibi ihraç da edilmektedir. Kesme çiçek üretiminde verimi ve kaliteyi olumsuz yönde etkileyen bazı sistemik hastalıklar gözlenmiş olup bu çalışma ile kesme çiçeklerde enfeksiyonlara neden olan virüslerin varlığı araştırılmıştır. Bu amaçla 2013 yılı Ekim ve Kasım aylarında sürveyler yapılarak Yalova İli'nde 11 farklı örtüaltı üretim alanında gözlemler yapılarak örnekler toplanmıştır. Sistemik, mozayik, sarılık, klorotik ve nekrotik lekeler ile yaprak ve çiçeklerde deformasyonlar sergileyen Anthurium andreanum, bazı orkide, gül ve gerbera bitkilerinden simptom gösteren veya göstermeyen toplam 150 yaprak örneği elde edilmiştir. Double Antibody Sandwich Enzyme Linked Immunosorbent Assay (DAS-ELISA) serolojik testinin uygulandığı 150 adet yaprak örneğinde Tomato spotted wilt virus (TSWV), Dasheen mosaic virus (DsMV) ve Cucumber mosaic virus (CMV) hastalıklarının varlığı araştırılmıştır. DAS-ELISA test sonuçlarına göre 150 yaprak örneğinden 4 adedinin Dasheen mosaic virus (DsMV) ile enfekteli olduğu saptanmıştır. Elde edilen bu sonuçlar doğrultusunda 2 adet Anthurium andreanum (Flamingo çiçeği) ve 2 adet orkide (Cymbidium spp.) bitkisinde saptanan Dasheen mosaic virus (DsMV) hastalığı, Türkiye'de ilk defa bu çalışma ile rapor edilmiştir. Ancak Yalova kesme çiçek seralarında TSWV ve CMV virüslerine rastlanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Yalova has been one of the most important cut flower pruducer Province in Turkey. Some valuable cut flowers like anthurium (Flamingo flower), orchid (Cymbidium spp.), rosa (Rosa spp.) and gerber have been grown under controlled greenhouse conditions and meet the demand of country as well as considerable amount of yield was exported. Like every cultivated crops some systemic diseases reducing yield and quality of cut flowers have been observed in the area. In order to determine those infections and to identify viruses, this study was initiated with a survey studies in October and November 2013. For this purpose, totally 150 asymptomatic and symptomatic leaf samples, exhibiting mosaic, yellowing, chlorotic and necrotic spots, leaf and flower deformations from infected anthurium, orchid, rosa and gerbera plants were collected from 11 different greenhouse areas of Yalova province. By employing Double Antibody Sandwich Enzyme Linked Immunosorbent Assay (DAS-ELISA) serological test Tomato spotted wilt virus (TSWV), Dasheen mosaic virus (DsMV) and Cucumber mosaic virus (CMV) were searched on 150 leaf samples. As the results of DAS-ELISA test, 4 out of 150 leaf samples were found infected with Dasheen mosaic virus (DsMV). So this is the first report of existence of Dasheen mosaic virus (DsMV) detected in two Anthurium andreanum (Flamingo flower) leaf samples and two orchid (Cymbidium spp.) leaf samples in Turkey. DAS-ELISA test results also revealed that there were no TSWV and CMV viruses in cut flowers clean houses in Yalova Turkey.