Ege bölgesi bağlarında sultani çekirdeksiz üzüm çeşidinde Alternaria spp.'nin durumu ve savaşım olanakları
The situation of Alternaria spp. in seedless sultana grapes in the vineyards of the aegean region and potential strategies for its combat
  1. Tez No: 320630
  2. Yazar: NURDAN GÜNGÖR SAVAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİGEN YILDIZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Sultani çekirdeksiz üzüm, Ege bölgesinde geniş alanlarda yetiştirilmektedir. Üzümde genel olarak salkım çürüklüklerine B. cinerea dışında Alternaria spp. ve Aspergillus niger gibi funguslarda neden olmaktadır. Ülkemizde, kurşuni küf (B. cinerea) dışında üzümde diğer salkım çürüklük etmenleri ile savaşımı içeren bir yönerge bulunmamaktadır. Bu çalışmada, bağın hemen hemen her gelişme döneminde yaprak, çiçek, sap, sürgün vb. kısımlarından örnekler alınmıştır. Yapılan izolasyonlarda 148 adet Alternaria spp. izolatı elde edilmiştir. Bu izolatlar içerisinden, tesadüfî olarak seçilen 24 adet izolatın; cyprodinil+fludioxanil, pyrimethanil, iprodione, kresoxim-methyl+boscalid, azoxystrobin' e duyarlılık düzeyleri in vitro koşullarda testlenmiştir. Her fungisite dayanıklı ve en duyarlı olarak belirlenen Alternaria spp. izolatlarına fungisitlerin ekililiklerini belirleyebilmek amacıyla, fungisitler piyasa dozu üzerinden 1/1, 1/2 ve 1/4 oranlarında hazırlanmış, yaprak, tane ve çilkim üzerinde in vivo koşullarda test edilmiştir.Çalışmamızın diğer bir bölümünde, Alternaria spp. ve diğer etmenlere karşı, enfeksiyon zamanları da dikkate alınarak uygulamalar yapılmıştır. Her iki yıl, deneme kurulan bağlardaki bazı omcalara pestisit uygulaması yerine, 173/6 nolu mayanın granüler formülasyonu uygulanmıştır. Depolama çalışmalarında, hasat edilen üzümler, bekletilmeden paketleme evi standartlarına uygun olarak hazırlanmış ve ön soğutma işlemi uygulanmıştır. Üzümler, her uygulama için 4 tekerrürlü olarak tam, yarım doz SO2 kağıt ve kontrol şeklinde hazırlanmıştır ve üç ay depolanmıştır. Her ayın sonunda depodan alınan üzüm örneklerinde, çürüklük gelişimi, maya populasyon dinamiği ve kalite analiz testleri uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Seedless sultana grapes are cultivated across large areas of the Aegean region. Generally in grapes, fungi such as Alternaria spp. and Aspergillus niger, as well as B. cinerea, are the causes of the decomposition of bunches. In Turkey there is no directive for combatting the factors which lead to the rotting of bunches in grapes, other than for Botrytis cinerea. In this study, samples were taken from leaves, flowers, stem, shoots and other parts at almost every stage of vineyard development. In the isolations carried out, 148 Alternaria spp. isolates were collected. 24 isoltaes were randomly chosen from these and their levels of sensitivity to cyprodinil+fludioxonil, pyrimethanil, iprodione, kresoxim-methyl+boscalid and azoxystrobin were tested under in vitro conditions.In order to determine the effectiveness of fungicides on Alternaria spp. isolates, which is known as the most sensitive and most resistant to all fungicides, fungicides were prepared in doses in the market proportions of 1/1, 1/2 and 1/4 and tested on leaves, pips and bunches under in vivo conditions. In another aspect of our study, applications were made against Alternaria spp. and other factors, taking note of infection times. Every two years the yeast granular formulation number 173/6 was applied to some vinestocks in experimental vineyards instead of using pesticides. After storage, the harvested grapes were immediately prepared according to packaging unit standards and a precooling process was used. The grapes were prepared as full, half dose SO2 paper and control, with four repetitions per application, and then put into storage for three months. Development of decomposition, yeast population dynamic and quality analysis tests were conducted on grape samples taken from the storage at the end of every month.