Toprak düzenleyici ticari materyallerin xerofluvent toprağın fiziksel özellikleri ve bitki verimi üzerine etkileri
Effects of commercial materials as soil conditioner on physical properties of xerofluvent soil and crop yield
- Tez No: 320631
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT OKUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu araştırma, toprak düzenleyici farklı ticari materyaller (zeolit, tavuk gübresi, kireç, bio-humus) ile tütün atığı kompostu uygulamalarının Xerofluvent toprağın fiziksel özelliklerindeki değişimi ve mısır bitkisinin (Zea Mays L.) verimi üzerine etkilerini incelemek amacıyla yürütülmüştür. Çalışma, 2009-2011 yılları arasında, Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi'ne ait olan Menemen Araştırma ve Uygulama Çiftliği'nin deneme alanlarında tesadüf blokları deneme desenine göre 15 m2'lik (3x5) parsellerde dört tekrarlı olarak gerçekleşmiştir. Denemedeki uygulamalar; (1) 100 kg da-1 Zeolit+NPK, (2) 400 kg da-1 Tavuk gübresi+NPK, (3) 100 kg da-1 Kireç+NPK, (4) 30 kg da-1 NPK, (5) 5 t da-1 Tütün atığı kompostu, (6) 1 t da-1 Bio-humus+NPK, (7) Kontrol, olarak belirlenmiştir. Denemede test bitkisi olarak, danelik mısırın (Zea mays L.) Kermess çeşidi kullanılmış ve organik atık olarak uygulanan tütün atıkları ise İzmir'deki sigara fabrikalarından elde edilmiştir. Araştırmadan elde edilen sonuçlar varyans analizi (ANOVA), Anderson Darling (AD) testi, Duncan testi gibi istatistiksel yöntemler yardımı ile analiz edilmiştir. Bu analizler sonucunda, toprağın fiziksel özellikleri ve mısır verimi üzerine en etkili materyallerin sırasıyla bio-humus, tütün atığı kompostu ve tavuk gübresi olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to investigate the effects of application of different commercial materials (zeolite, poultry manure, CaCO3, bio-humus, NPK) and composted tobacco waste as soil conditioner on physical properties of Xerofluvent soil and corn (Zea Mays L.) yield. The study was held between 2009-2011 years in the experimental fields of Menemen Research and Practise Farmyard of Agriculture Faculty of Ege University according to randomized block design in 15 m2 (3x5) plots with four replications. Treatments were as follows: (1) 100 kg da-1 Zeolite+NPK, (2) 400 kg da-1 Poultry manure+NPK, (3) 100 kg da-1 CaCO3+NPK, (4) 30 kg da-1 NPK, (5) 5 t da-1 Composted tobacco waste, (6) 1 t da-1 Bio-humus+NPK and (7) Control. In the experiment, Kermess variety of corn grain (Zea Mays L.) was used as test plant and tobacco wastes applied as organic wastes to soil obtained from cigarette industries in Izmir. The results found by this research were analyzed by statistical methods such as analysis of variance (ANOVA), Anderson Darling (AD) test, Duncan test. In consequence of these analyses, bio-humus, composted tobacco waste and poultry manure were determined relatively as the most effective materials on soil physical properties and corn yield.