Karpuz bakteriyel meyve lekesi hastalığının (Acidovorax avenae subsp. citrulli) yararlı bakterilerle önlenmesi
Prevention of bacterial fruit blotch disease (Acidovorax avenae subsp. citrulli) on watermelon by beneficial bacteria
  1. Tez No: 320632
  2. Yazar: FERİDE ÖZŞAHİNLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE ÖZAKTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu tez çalışmasında; karpuz ve kavun başta olmak üzere tüm kabakgillerde görülen ve kabakgil yetiştiriciliğini tehdit eden önemli bir sorun olan Acidovorax avenae subsp. citrulli (Aac) (Willems at al.) (Schad et al.)'nin neden olduğu karpuz bakteriyel meyve lekesi (KBML) hastalığıyla yararlı bakterilerle mücadele olanakları araştırılmıştır. Aac ile bulaşık tohum en önemli inokulum kaynağıdır ve tohum, fide üretim sistemlerinde bu patojene karşı tolerans sıfırdır. Bu nedenle tohum uygulamaları hastalığın mücadelesinde önemli bir yer tutmaktadır. Bu çalışmada, Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü Bakteriyoloji laboratuarı stoklarında bulunan çeşitli konukçu X patojen sisteminde biyolojik savaş açısından etkililiği kanıtlanmış antagonist bakteriler arasından seçilmiş olan 26 aday bakteri, vakum infiltrasyonu yolu ile Aac bulaştırılmış karpuz tohumlarına yine vakum infiltrasyon yöntemi ile uygulanmıştır. In vivo test sonuçlarına göre, 109, AA32/1, S5/4ep, TR21/ ve 235 no'lu floresan Pseudomonas bakteri izolatları iki kez yinelenen denemeler sonucunda, Aac'nin karpuz fidelerindeki hastalık şiddetini pozitif kontrol uygulamasına göre %67 - 78 oranında engelleyerek, bakırlı preparat uygulamasından daha başarılı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis; management opportunities of watermelon bacterial fruit blotch (WBFB) caused by Acidovorax avenae subsp. citrulli (Aac) (Willems, at al.) (Schad et al.) which seen on all cucurbits especially on watermelon and melon and which is a major problem threatening to cucurbit farming was investigated by beneficial bacteria. Seeds which are contaminated with Aac are the main inoculum source and there is zero tolerance on seed and transplanting systems. For this reason, seed treatments play very important role on management of this disease. In this study, 26 candidate bacteria, which have been selected among antagonistic bacteria from bacteriology laboratory stocks in the department of Plant Protection Faculty of Agriculture of Ege University and showed biocontrol efficacy on various host X pathogen systems, have been treated to watermelon seeds by vacum infiltration technique which were infected by Aac before by the same way. According to in vivo test results; fluorescent Psedomonas strains 109, AA32/1, S5/4ep, TR21/ and 235 effectively inhibited the the disesase severity on watermelon leaves at the rate of 67 - 78% comparing to positive control threatment, and found more promising than coppered chemical treatment.