Tabakalı polimer kompozit kirişlerde elektromanyetik alan ile titreşim sönümlenmesi
Vibration damping of polymer layered composite beams with electromagnetic field
- Tez No: 320638
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET SARIKANAT
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
 - Yıl: 2012
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ege Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 85
Özet
Son zamanlarda teknolojinin gelişimi ile araştırmacılar elektromanyetik alan altında elektromanyetik yapıların elektromanyetik sönümlemesi ile ilgilenmiş ve mühendislikte bu yapıların uygulamalarına yoğunlaşmışlardır. Manyetik olmayan iletken bir metal manyetik alan içine yerleştirildiğinde girdap akımları oluşur. Bu girdap akımları da, manyetik alanla etkiye girerek zamanla değişen bir elektromekanik kuvvetin doğmasına sebep olur. Manyetik alan titreşim altındaki bir yapıya sönümleme amacıyla kullanılabilir.Bu çalışmada manyetik alan altında kompozit malzemelerin manyetik sönümleme ve titreşim davranışları incelendi. Bunun için cam, karbon ve kevlar fiber takviyeli kompozitler ürettik ve bu kompozit plakaların arasına folyolar yerleştirildi. Zamanla değişmeyen manyetik alan altında bu kirişlerin titreşim davranışı deneysel olarak incelendi. Malzeme özelliklerinin ve manyetik alan altında titreşim sönümleme etkileri üzerine çalışıldı. Ayrıca üretilen bu malzemelerden çıkarılan numunelerle malzemenin mekanik özellikleri belirlendi.
Özet (Çeviri)
With the recent development of technology, the research interest for electromagnetic damping of electromagnetic structures in electromagnetic fields has been intensified with application of these structures in engineering When a non-magnetic conductive metal is placed in a magnetic field, eddy currents are generated. This eddy currents which are affected by magnetic field, producing a time-varying electromechanical force. Magnetic fields can be used to apply damping to a vibrating structure.In this study presents effect of magnetic damping and vibration behaviour of composite materials moving in magnetic fields. For this, Glass, carbon and Kevlar fiber-reinforced polyester composites were produced, and we had placed copper foil into layer of composite plate. The vibration behavior of these beams under time invariant magnetic fields is investigated experimentally. The effects of material properties and magnetic field on vibration damping is studied. Also mechanical properties of samples which are extracted from these manufactured beams are determined.