Ege bölgesi'ndeki inşaat iş kazalarının ve maliyetinin incelenmesi
Cost analysis of construction accidents in aegean region
  1. Tez No: 320647
  2. Yazar: UFUK ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELİM BARADAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
İş kazalarının sık yaşandığı inşaat sektöründe, iş kazası sonucunda meydana gelen yaralanma ve ölümler sadece kaza geçiren işçiye değil, aynı zamanda onun ailesine, işletmeye ve ülke ekonomisine de büyük zararlar vermektedir. İnşaat iş kazalarının neden olduğu bu zararların olumsuz etkisini ve önemini vurgulamak için gerçekleştirilen bu çalışma kapsamında, iş müfettişlerinin inceleyerek rapora bağladığı inşaat sektöründe 2009 ve 2010 yıllarında meydana gelen iş kazası vakaları incelenerek bir veri tabanı oluşturulmuştur. Ege bölgesinde yer alan altı ili (İzmir, Denizli, Manisa, Aydın, Muğla, Uşak) kapsayan toplam 247 adet vakadan elde edilen veriler ile öncelikle tek değişkenli istatistiksel analiz gerçekleştirilmiş ve kazaların sonuçlarına ve oluşumuna etki edebilecek değişkenler incelenerek yorumlanmıştır. Çalışmanın ikinci kısmında incelenen vakaların sağlık giderleri ile ilgili bilgiler Sosyal Güvenlik Kurumu kaynaklarından araştırılarak bulunmuş; böylece yaralanma, uzuv kaybı veya ölüm ile sonuçlanan bir inşaat iş kazasının yaklaşık doğrudan maliyeti tespit edilmiştir.Çalışmanın sonucunda sadece inşaat sektörüne ait iş kazalarından meydana gelen, detaylı ve nispeten güncel bir veri tabanı oluşturulmuş ve iş kazalarının maliyetlerin ne kadar yüksek olabileceği rakamlarla vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Occupational injuries and fatalities in construction industry, where accidents are not uncommon, cause not only grief and suffering to the worker but also severe consequences to the worker?s family, employing organization, and even nation?s economy. This thesis was undertaken to emphasize on the significance and negative consequences of the damages caused by construction accidents and involves a comprehensive study that centers around the creation of a database by examining inspector reports of severe construction accidents occurred in 2009 and 2010. This study included univariate statistical analysis of accident data obtained from 247 cases occurred in seven cities selected from the Aegean Region (İzmir, Denizli, Manisa, Aydın, Muğla, Uşak) in Turkey, and interpretation of variables that could affect the outcome and occurrence of accidents. The second part of the study focuses on estimating the direct cost of a construction accident resulting in injury, loss of extremity or fatality by acquiring the healthcare cost information from the Turkish Social Security Institute sources.One of the most significant outcomes of this study was the generation of a relatively up-to-date and detailed database, which exclusively consists of accidents that took place during construction work, was generated as a result of this study. In addition, the magnitude of construction accident costs were emphasized with numbers.