Telekom sistemi üzerinde çalışan bir CRM uygulamasının gerçekleştirimi
Implementation of a CRM application running on telecom system
  1. Tez No: 320646
  2. Yazar: ZUHAL VARGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT TOKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu tez çalışmasında sabit telefon hatları üzerinde çalışan bir telekom sistemindeki CRM (Customer Relationship Management) uygulamalarının nasıl olması gerektiği tespit edilmiş ve gereken uygulamalar hazırlanmıştır.Var olan telekom sistemleri işlev ve alt yapı olarak farklı olduğundan CRM uygulamaları konusunda da farklı uygulamalara ihtiyaç duyulmaktadır. Özellikle telekom konusunda uzmanlaşmış forumlar, kullandıkları uygulamalar konusunda standartlar oluşturmak amacıyla çeşitli mimari ve iş modelleri üretmişlerdir. Bu modellerden en yaygın olanı da TeleManagement Forum'un standartlarını belirlediği mimari ve iş modelleridir. Tez çalışmasında sabit hatlar üzerinde çalışan sistemler için kullanılması gereken iş modelleri ve mimari yapı bu standartlara uygun olarak belirlenmiş ve bu yapının birimleri ayrıntılı olarak açıklanmıştır.Telekom modelinde kesin olarak kullanılması gereken modüller belirlendikten sonra bu modüllerin birbirleri ile olan bağlantıları CRM sistemindeki iş akışları ile anlatılmıştır ve bu iş akışlarına göre CRM sisteminin modülleri geliştirilmiştir.Son bölümlerde ise CRM sisteminin modülleri örneklenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is determined how crm applications running on telecom systems should be generated and necessary applications are developed.Different CRM applications are required due to different functionalities and infrastructures of existing telecom systems. The forums specialized on telecom business generate various architectural and business models to provide new standards about existing telecom applications. Mostly known and standardized models about telecom business and architecture belong to TeleManagement Forum. In this thesis, the business and architectural models which are to be used for the telecom systems running on fixed-lined telecommunication infrastructure are implemented according to these standards and the elements of this system are explained in detail.After determining required modules for the telecom system, the relations between the elements of this system are explained via business work flows of CRM processes and then crm modules are developed based on these work flows.In the following sections, these CRM modules are instantiated.