Metal nanoalaşımların yapısal özelliklerinin hesaplamalı yöntemlerle incelenmesi
The investigation of structural properties of metal nanoalloys with computational methods
- Tez No: 320678
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYDAR ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada, toplam atom sayısı 34 ve 38 olan Co-Pd atomlarından oluşan ComPdn ikili metal nanoalaşımlarının bütün kompozisyonları için gaz fazında global minimum yapıları Monte Carlo simülasyon metodu kullanılarak incelenmiştir. Global optimizasyon için Basin?Hopping algoritması ve atomlar arası etkileşmeyi incelemek için Gupta çok cisim potansiyel enerji fonksiyonu kullanılmıştır. Bununla birlikte, bu çalışmada MgO(001) yüzeyinde desteklenen 34 ve 38 atomlu Co?Pd atomlarından oluşan ComPdn ikili metal nanoalaşımlarının global minimum yapıları, farklı epitaksiler arasındaki kararlı motifleri belirleyebilmek amacı ile incelenmiştir. Metal-metal etkileşimi sıkı bağlı ikinci moment yaklaşım potansiyeli ile modellenirken, metal-oksit etkileşimi birinci temel hesaplamalı analitik bir fonksiyonla modellenmiştir. Kararlılık yapıları excess enerjisi ve ikinci fark enerjisi analizi yapılarak elde edilmiştir. Elde edilen global minimum yapılar CoçekirdekPdkabuk yerleşimine sahiptir.
Özet (Çeviri)
In this study, the global minimum structures of Co-Pd bimetalic ComPdn nanoalloys with all compositions for 34 and 38 atoms have been determined in gas phase with the Monte Carlo simulation method. Basin-Hopping algorithm was used for the global structural optimization and Gupta many body potential energy function was used for the description of the interatomic interactions. In addition to this, the global minimum structures of Co-Pd bimetalic ComPdn nanoalloys for 34 and 38 atoms supported on MgO(001) are investigated by the aim of determining the stable structural motifs between different epitaxies. Metal-metal interactions are modeled by a second moment approximation tight binding potential, while metal-okside interactions are modeled by an analitic function to the first principles calculations. Stability structures were obtained by the analysis of excess energy and second difference energy calculations. The obtained global minimum structures have CocorePdshell.