Zonguldak ili sahilleri kum örneklerinin doğal radyoaktivite seviyelerinin incelenmesi
The observation of radioactivity levels of the beach sands in Zonguldak
- Tez No: 320679
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN AYTEKİN, YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA ÇAĞATAY TUFAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu tezde, HPGe dedektörlü gamma spektrometresi kullanılarak Zonguldak ili sahil kumlarında radyoaktivite ölçümleri yapılmıştır. 12 sahilden alınan toplam 28 adet kum örneğinde ölçülen ortalama aktivite değerleri, 238U, 232Th, 40K ve 137Cs için, sırasıyla, 18,88±1,16, 8.35±6,18, 167,66±12,17 ve 3,38±0,34 Bq/kg olarak bulunmuştur. Bu aktivite değerleri kullanılarak tahmin edilen yıllık ortalama etkin doz değeri ise 0,028±0,0056 mSv/y'dır. Elde edilen bu değer UNSCEAR 2000 raporunda belirtilen uluslar arası ortalama etkin değerin altındadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the radioactivity measurements were performed for the sand samples collected from the beaches of Zonguldak province using the gamma spectrometer with HPGe detector. The average activity values of totally 28 sand samples were found as 18.88±1.16, 8.35±6.18, 167.66±12.17 and 3.38±0.34 Bq/kg for 238U, 232Th, 40K and 137Cs, respectively. The estimated annually average effective dose is 0.028±0.0056 mSv/y. The effective dose is below the international average effective value given by UNESCEAR 2000 report.